2017 Yılında Dünyada En Çok Satış Yapan Otomobil Grubu Açıklandı

By on 02 Şubat 2018

Geride bıraktığımız gün ülke ülke detaylı listesini sizlerle paylaştığımız Avrupa’nın en çok satan otomobillerinin ardından bugün çemberi biraz daha genişletme yöntemine gidiyoruz. 2017 yılını kapsayan verilerin yavaş yavaş gün ışığına çıktığı şu günlerde, satışlar bazında dünya lideri olan markanın el değiştirip değiştirmeyeceği akıllarda yer alan soru işaretlerinden birisiydi.

Yaşadığı emisyon skandalının ardından, karbon testlerinde maymun denekler kullanmasıyla ilgili haberlerle gündeme gelen Volkswagen’e ait olan taht, 2017 ile birlikte artık bir başka gruba ait. Teknik verilere göre Volkswagen’i hatırı sayılır bir farkla geride bırakan Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakı şu andan itibaren dünyanın en çok satış yapan grubu olarak kayıtlara geçmiş durumda.

Tıpkı Volkswagen’de olduğu gibi bir dönem adı skandallara karışan Mitsubishi‘yi gruba dahil ederek, elini taşın altına koyan Renault-Nissan, bu hamlesinin karşılığını da çok geçmeden elde etti. Detaylara baktığımızda Mitsubishi’nin 1,03 milyon, Nissan’ın 5,82 milyon ve Renault’nun 3,76 milyonluk toplam satış rakamına ulaştığını görüyoruz. Hafif ticari araçların da bir araya getirilmesiyle birlikte toplamda 10,61 milyon gibi bir satış adedi elde eden Renault-Nissan-Mitsubishi ittifakı, 10,53 milyonluk bir değer elde eden Volkswagen’i geride bırakmayı başarıyor. Üçüncü sıra ise 10,2 milyon ile Toyota‘ya ait. Kısa süre önce Opel’i satın alan PSA grubunun henüz beklediğini bulamadığı bu listenin 2018’de ne kadar değişeceğini hep birlikte göreceğiz.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir