2017 Ford Mustang Shelby Super Snake 50 Yaşında

By on 24 Ocak 2017

Ford ve Shelby ortaklığının en özel modellerinden bir tanesi daha 50. yıl özel versiyonuyla karşımızda Mustang, şüphesiz Ford ile birlikte otomobil tarihinin en önemli modellerinden bir tanesi.

Piyasaya çıktığı ilk günden beri Camaro ile birlikte kendi segmentini ve kendine has bir kitle oluşturan Mustang’in sadece kendi içerisinde 50 yılın üzerinde bir geçmişi bulunuyor. Bu bile modelin ne kadar özel bir mirasa sahip olduğunun kanıtı aslında. Mustang’e kendi tarihi içerisinde en tatlı “sos” kıvamını yaratan yardımcısı da 2015 yılı itibarıyla 50 yılı geride bırakmıştı. Elbette Shelby‘den bahsediyoruz. Mustang’e neredeyse üretildiği ilk günden veri yol arkaşlığı yapan Shelby modelleri standart varyasyonların performans anlamında her zaman bir adım ilerisini vadetti. İlk kez 1967 yılında Super Snake versiyonu olarak GT500 adıyla kullanıcılara sunulan Shelby versiyonunun için kolları sıvıyan ekip ortaya 50. yıla özel ve sadece 500 adet üretilecek bir canavar çıkardı.

shelby2-1000x562

Tasarımıyla bizleri fazlasıyla büyülese de konumuz bir muscle car özellikle Mustang ise ilk duymak istediğimiz motorun karakteristiği ve tatlı homurtusu oluyor. Geliştirme sürecini tamamlayan ekip yeni Super Snake’i son nesil Mustang GT‘nin üzerine geliştirdi. 5.0 litrelik sekiz silindirli makinesiyle 670 beygir güce sahip olan yeni model için bu değer yeterli değil diyorsanız, geliştirilen yeni turboşarj ile aynı motordan 750 beygire kadar güç elde edildiği bilgisini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz. Atik ve çevik bir yılan karakterini sonuna kadar vadeden yeni Super Snake, 0’dan 100’e hızlanmasını 3.5 saniyede tamamlayabiliyor. Turboşarj geliştirmesiyle birlikte modelde; vites kutusu, süspansiyon sistemi ve roll cage gibi değişiklikleri yapmak mümkün.

shelby6-1000x562

Motor geliştirmelerinin yanı sıra modelin viraj kabiliyetini artırmak için anti-roll bar, süspansiyon ve şasi dinamiklerinde de ciddi geliştirmeler yapıldı. Performans odaklı geliştirmeleri Mustang Shelby Super Snake’in eriştiği yüksek hızlara cevap verebilecek altı piston önde dört piston arkada olmak üzere kaliperler ve diskler takip etti. 20 inç boyutunda jant takımının görev yaptığı Super Snake’te özel olarak geliştirilmiş yüksek performans lastiklerine yer veriliyor.

shelby9-1000x562

Dış tasarımda yapılan yeniliklere baktığımızda yapılan altyapısal geliştirmelerle doğrudan bağlantılı ve onların işleyişini rahatlatacak bir tasarımın hakimliğine şahit oluyoruz. 50. yıla özel elden geçmiş ön tamponda yer verilen hava kanalları doğrudan aracın frenlerini soğuk tutmak için tasarlandığını söyleyebiliriz. Ön tarafta elden geçen tamponla birlikte yan ve arka tampon-difizör birlikteliği karakteristik Shelby ikonu ve yarış şeridiyle mükemmel ahengi bir arada sunuyor. Shelby ekibi 50. yıl logosuna dış kısımla birlikte koltuk ve kapı eşiği gibi yerlerde yer veriyor. Sınırlı üretim her otomobilde olduğu gibi Shelby Super Snake’te de seri numarasını gösteren 500 farklı plaka mevcut. Mustang hayranlarıyla birlikye koleksiyonerlerin de radarlarını üzerine çeken 50. yıl özel versiyonu diğer Mustang modellerinde olduğu gibi zaman geçtikçe değerlenmeye devam edecek.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir