2016’da Buluşmak Üzere…

By on 22 Ocak 2015

14 gün, 13 etap, 4601’i zaman ölçümlü 9112 kilometre sonunda Team Peugeot Total ilk Dakar Rallisi’nde üç PEUGEOT 2008 DKR’sinden ikisi ile finiş gördü.

 

Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret, 11. ve Cyril Despres/Gilles Picard, 34. olarak, bütün zorluklara göğüs gerdiler ve 2016’da daha güçlü bir geri dönüş için ekibe son derece önemli bir deneyim kazandırdılar.

Peugeot’nun Dakar Rallisi’ne son katılımının üzerinden 25 yıl geçmişti. Kıta ve ekipler değişmiş olsa da, bu yarış insanlar ve makineler için olağanüstü bir macera ve son derece zorlu bir sınav oluşturmaya devam ediyor. İlk kez Bolivya’da Uyuni Salar (tuz gölünde) göz kamaştıran bir start ile başlayan Dakar 2015 Rallisi her türlü zeminde ve bazen de korkunç hava koşullarında gerçek bir zorluk konsantresi oldu. Toplam 17 zafere imza atmış olan yakın işbirliği ve dayanışma halindeki üç ikili Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret, Cyril Despres/Gilles Picard ve Carlos Sainz/Lucas Cruz, mücadeleci ruhlarıyla bu sınavdan da yüzlerinin akıyla çıktılar. Zihinler şimdiden 2016’ya döndü bile…

Peugeot Sport Direktörü Bruno Famin: « Bu ilk Dakar Rallimizin bilançosu kaçınılmaz olarak bazı olumsuzluklara sahne olacaktı. Ekip olarak nihai hedefimizi dikkate aldığımızda, elbette sıralamadaki yerimizle yetinemeyiz.

Fakat gerçekleştirilecek hedefin güçlüğünü biliyoruz ve bu ilk yarışımızın ana hedefi deneyim kazanmaktı. Buenos Aires’te üç PEUGEOT 2008 DKR’den ikisinin büyük sıkıntı yaşamadan finiş görmesiyle, bu hedefe ulaştığımızı söyleyebilirim. Teknik, sportif, lojistik, bütün alanlarda pek çok şey öğrendik. Projenin devamı için bu nokta temel önem arz ediyor.

Bunu başarmak için, pilotlarımız ve co-pilotlarımız ile bütün teknik ekip gerçekten istisnai bir iş gerçekleştirdiler. Hazırlığımız sırasında, özellikle güvenilirlik üzerine yoğunlaştık. Çalışmalarımız semeresini verdi. Performans yönünden, her ne kadar PEUGEOT 2008 DKR iki veya üç kez etap birinciliği için mücadele ederek belli bir potansiyel gösterdiyse de, nihai zafere ulaşma iddiasında bulunmak için henüz istenen düzeyde değil. Tabii ki geliştirme fikirlerimiz var. Çalışmalara şimdiden başladık. 2015 deneyimimize bağlı olarak şimdi yol haritamızı belirleyeceğiz. Dakar 2016 bizim için şimdiden başladı, ilk değerlendirme ve bilgilendirme toplantısını bu hafta yapıyoruz ! »

Stéphane Peterhansel (n°302): « Bir sonraki yıla iyi hazırlanmak için bir yılı feda etmeyi bilmek gerekir. Rallinin startında, ikinci günü geçireceğimizden emin değildik ve buna rağmen şimdi büyük bir teknik sorun olmaksızın finişteyiz. Ben de birkaç hata yaptım. Genelde daha iyi konumda olmalıydık.

PEUGEOT 2008 DKR’nin çok büyük bir potansiyeli var. Bu 15 gün boyunca bize maksimum hizmeti vermek için gerçekten motive şekilde görev yapan mekanikerler, mühendisler ve ekibimiz bize gelecek için de büyük umut veriyor. Sıkı bir şartnamemiz, büyük bir ilerleme marjımız var. Zafer için mücadele etmek üzere gelecek sene de startta olacağız, bu kesin. »

 

Cyril Despres (n°322) : « Bu başka bir branş. Sanki motosiklete başladığım birkaç yıl öncesine geri döndüm. Alışmış olduğum gibi birincilikler için mücadele etmemek de kolay değil. Hemen hemen tahayyül edilebilecek bütün koşulları yaşayarak hızlandırılmış bir çıraklık dönemi geçirdim! Otomobille yarıştığım bir tek Dakar’da motorla geçirdiğim yedi yıldan daha fazla anlatacak şey olduğunu sanıyorum! Bütün bunları yarışa katılmadan önce tam olarak değerlendiremezdim. Buenos Aires’e kafamda bir tek fikirle gelmiştim: Hata yapmadan sonuna kadar gitmek. Birkaç hata yaptık fakat sonuçta işte buradayız. »

Carlos Sainz (n°304) : « Ralliyi bu şekilde terk ettiğim için hayal kırıklığı yaşadım bu kesin. Mekanikerler ve ekibin tamamı bu rallide start almak için ve sonuna kadar gitmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Son aylarda inanılmaz bir çalışma yaptık ve burada kazandığımız deneyim bundan sonra da işimize yarayacak. İnançlıyım ve aynı zamanda Team Peugeot Total’in çıkardığı yarıştan memnunum. Bunu yapmamız gerekiyordu. »

Dakar 2015 Genel Sıralama:

 1. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA) Qatar Rally Team 40h32m25s
 2. Giniel de Villiers (RSA)/Dirk von Zitzewitz (DEU) Toyota All Speed +00:35:34
 3. Krzysztof Holowczyc (POL)/Xavier Panseri (FRA) Mini +01:32:01
 4. Erik van Loon (NLD)/Wouter Roesegar (NLD) Mini +03:01:52
 5. Vladimir Vasilyev (RUS)/Konstantin Zhiltsov (RUS) +03:12:41
 6. Christian Lavieille (FRA)/Pascal Maimon (FRA) Toyota +03:15:58
 7. Bernhard Ten Brinke (NLD)/Tom Colsoul (BEL) Toyota +03:42:02
 8. Carlos Sousa (PRT)/Paulo Fiuza (PRT) Mitsubishi +03:44:59
 9. Aidyn Rakhimbayev (KAZ)/Anton Nikolaev (RUS) Mini +04:08:44
 10. Ronan Chabot (FRA)/Gilles Pillot (FRA) SMG +04:42:36
 11. Stéphane Peterhansel (FRA)/J-P Cottret (FRA) Team Peugeot Total +05:19:15
 12. Cyril Despres (FRA)/Gilles Picard (FRA) Team Peugeot Total +15:38:07

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir