2016 Dakar Rallisini Peugeot Kazandı

By on 19 Ocak 2016

Peugeot, son zaferinden yirmi altı yıl sonra, Dakar rallisini tarihinde beşinci kez kazandı. 2 tekerlekten çekişli Peugeot 2008 DKR, bu rallide en fazla birinciliği olan Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret ikilisiyle yarışın kazananı oldu.

 • Peugeot Güney Amerika kıtasında ikinci katılışında Dakar rallisini kazandı.

 

 • 2016 Dakar Rallisi’nde yarışan Peugeot 2008 DKR’lar : toplam 12 etabın 9’unu kazandılar; 2’si ilk üç sıra olmak üzere 7 kez duble yaptılar.

 

 • Stéphane Peterhansel ilk zaferinden 25 yıl sonra (motosiklet), 6’sı motosiklette, 6’sı co-pilotu Jean-Paul Cottret ile otomobilde olmak üzere Dakar’da 12nci birinciliğini kazandı.

 

 • Cyril Despres/David Castera ve Sébastien Loeb/Daniel Elena ise bu Dakar rallisinde hoş bir sürpriz yaptılar. Yarışı sırasıyla yedinci ve dokuzuncu sırada tamamladılar.

 

 • 4 Peugeot 2008 DKR’ın 3’ü final çizgisine ulaştı. Hedefe dört gün kala lider olan Carlos Sainz/Lucas Cruz kazanılmasına katkıda bulundukları finalde maalesef Team Peugeot Total ekibinin bünyesinde yer alamadılar.

ALTIN ÖDÜL LİSTESİ

Bu birincilik Peugeot için, 1987 ve 1990 yılları arasında Dakar rallisinde kazanılan dört zafer ve 24 Saat Le Mans, Pikes Peak veya WRC gibi farklı yarışlarda kazanılan çok sayıda birinciliği içeren parlak bir sportif başarı listesini tamamlıyor.

Bu zafer, Güney Amerika’da ikinci yılında birinci olan Peugeot’nun ödül listesinde unutulmaz bir an olarak kalacak. Çünkü 3 Peugeot 2008 DKR aracı varış çizgisine ulaştı.

Bu zafer, tüm ekibin birbirine sağladığı destek ve gizli kahramanların gayretleri ile elde edildi. Otomobil kategorisinde ikinci katılımında mükemmel bir yarış çıkaran Cyril Despres (7 dubleden birine katkıda bulundu) birçok kez arızalarını giderdiği ekip arkadaşlarının koruyucu meleği rolüne soyundu. Tüm bu gelişmeler bu efsanevi yarışın anısını besleyen güçlü görüntüleri oluşturdu.

« Mr DAKAR » YİNE KAZANDI

Tüm tecrübesini ortaya koyan Peterhansel / Cottret ikilisi 302 nolu Peugeot 2008 DKR’larıyla Rosario’daki final podyuma şampiyon olarak çıkmayı başardı. Bu ikili için altıncı ortak zafer olduysa da, bu başarı aynı zamanda daha önce motosiklet ile altı kez bu ralliyi kazanmış olan Stéphane Peterhansel’in hanesine yazılan onikinci birincilik oldu. Stéphane Peterhansel ilk başarısından 25 yıl sonra kendi rekorunu daha da geliştirdi ve yenilmez « Mr. Dakar » unvanını korudu!

KOMANDO SEFERİ !

Arjantin ile Bolivya arasında son derece değişken hava koşullarında  ve 4800 m’ye kadar çıkan rakımlarda iki haftada kat edilen 9500 km ile Team Peugeot Total ekibi yarışın startından bugüne kadar görülmemiş en etkileyici komando timlerinden biriyle, bu amansız meydan okumaya cevap veriyordu. Üç takım  toplam 17 zafer kazanan 2015 pilot ve co-pilot ikilileri Stéphane Peterhansel/Jean-Paul Cottret, Carlos Sainz/Lucas Cruz ve Cyril Despres/David Castera’ya bu yıl dokuz kez dünya ralli şampiyonu olan  Sébastien Loeb/Daniel Elena ikilisi katılmıştı ve onlar da bu efsanevi yarışta son derece başarılı bir başlangıç gerçekleştirdiler.

TEKNİK MEYDAN OKUMA

Tüm ekipler Peugeot 2008 DKR’larının direksiyonunda performanslarının en iyisini gösterdiler. Peugeot’nun Güney Amerika kıtasında katıldığı ilk Dakar rallisi vesilesiyle geçen yıl edindikleri çok sayıda deneyimi dikkate alan ekibin mühendisleri, aralıksız çalışmışlardı. Daha alçak, daha geniş, daha uzun ve daha güçlü yeni Peugeot 2008 DKR potansiyelinin sınırlarını çok geçmeden gösterdi. Klasik 4×4’ler karşısında her zaman « iki tekerlekten çekişe » sadık kalan Peugeot, her tür arazi koşulunda rahat olduğunu gösterdi ve böylece projenin başlangıcında benimsenmiş olan teknik opsiyonların isabetli olduğunu kanıtladı.

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT ambiance victory during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 13 / Stage 13, Villa Carlos Paz – Rosario, Finish - Podium from January 16, 2016 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

302 PETERHANSEL Stephane (fra) COTTRET Jean Paul (fra) PEUGEOT ambiance victory during the Dakar 2016 Argentina, Bolivia, Etape 13 / Stage 13, Villa Carlos Paz – Rosario, Finish – Podium from January 16, 2016 – Photo Eric Vargiolu / DPPI

HEYECAN DOLU İKİ HAFTA

Team Peugeot Total ekipleri daha ilk etaptan itibaren sıralamanın başında yerlerini aldılar. Aşina olduğu bir alanda ‘rallyman’ yeteneklerini ortaya koyan Sébastien Loeb, özel etap kazanan ilk pilot oldu; Stéphane Peterhansel ve Carlos Sainz de onu çok yakından takip ettiler. İlk haftada koşulan altı etapta, ikisi ilk üç sıra olmak üzere altı duble kazanan Peugeot 2008 DKR’lar sürekli olarak klasmanın ilk sırasında kalarak bütün ekibe yoğun bir adrenalin yüklemesi yaşattılar. Böylece Loeb-Peterhansel-Sainz üçlüsü, Bolivya yaylarındaki zorlu etaplardan sonra Salta’daki dinlenme gününe ilk üç sırada girdiler.

Yarışın ikinci haftası, daha fazla off-road ve kumlu bölümleriyle daha değişken bir güzergâhta daha fazla macera sunuyordu. Çok sayıda değişime elverişli bu sahada Sébastien Loeb (takla attı) ve Carlos Sainz (10. etapta motor arızası nedeniyle yarışı terk etti) birincilik şanslarını kaybettiler. Cyril Despres de turbo problemi nedeniyle beşinci etaptan itibaren gerileyince, Stéphane Peterhansel zafer için Team Peugeot Total ekibinin liderliğini üstlenmiş oldu. Ünlü Fiambala kum tepeleri kritik ve özel etabında açık ara önde kazanan ikili, on üç etabın onuncusunda bir saatlik avans ile liderliğini pekiştirdi. Artık final çizgisine kadar bu avantajını koruması ona yetecekti.

2017‘de buluşmak üzere !

NE DEDİLER ….

Bruno Famin, Peugeot Sport Direktörü

« Bilanço beklentilerimizi aştı çünkü biz otomobilin performansını kanıtlamak için yarıştık. Tüm ralli boyunca her türlü koşulda bunu çok iyi gerçekleştirdik. Dolayısıyla bu sonuç, girdiğimiz bu teknik bahsi kazandığımızın işaretidir. Fakat yaşanan ufak teknik sıkıntılar da, Peugeot 2008 DKR’ımızda halen değerlendirmemiz gereken bir ilerleme marjının olduğunu bize gösterdi. Bu sonuçlardan dolayı çok mutluyuz ve gelecek yıl, ilk üç sırayı alarak  aynı başarıyı tekrarlamayı hedefliyoruz ! ».

Stéphane Peterhansel (birinci gelen PEUGEOT 2008 DKR pilotu)*

« Bu olağanüstü bir memnuniyet duygusu. Start öncesinde, böyle bir neticeye varacağımız kesin olmaktan uzaktı. Doğrusunu söylemek gerekirse ekibin henüz biraz genç olduğunu düşünüyordum, fakat her şey yolunda gitti. Peugeot 2008 DKR, WRC tipi özel etaplarda yüksek performanslı bir otomobile sahip olduğunu hepimize kanıtladı. Bu  etaplarda, Carlos ve Sébastien’in daha hızlı olduğunu bildiğimden onlardan çok geride kalmamaya çalıştım.

Büyük atak yaptığımız bir günde temiz bir yarış çıkarttık ve final çizgisine 3 gün kala 50 dakika gibi çok büyük bir avansla yarış lideri olduk. Sonrasında ise akıllıca yarışı yönetmemiz gerekiyordu. Motosikletle ilk Dakar yarışına katıldığımda Peugeot için yarışmayı öylesine hayal etmiştim ki, şimdi bu ekibe katılarak zafer kazandırmak eşsiz bir duygu. »

Jean-Paul Cottret (1. gelen Peugeot 2008 DKR’ın co-pilotu)*

«Bu Peugeot 2008 DKR’ı podyuma çıkartmış olmaktan çok mutlu ve gururluyuz ! İki yıl boyunca tüm ekibin yoğun çalışmalarının bir mükâfatı oldu. Bir yıl acemilikten sonra zafer geldi. Bu çok özel bir başarı. Tüm ekibe çok teşekkür ediyorum. »

Cyril Despres (7. olan Peugeot 2008 DKR‘ın pilotu)

« Otomobil kategorisinde bu ikinci katılımım ile olumlu bir deneyim çıkarıyorum. Dakar’da final çizgisini görmek her zaman tatmin edici bir gerçektir. Güzel bir kaç etap gerçekleştirdik. David ile birlikte rodaj dönemindeyiz. Tekrarlamamamız gereken birkaç hatamızı tespit ettik ve bazı özel etaplarda birinci olanların temposunu yakalayabileceğimizi gördük. Üç adet Peugeot 2008 DKR’ın ilk 10‘un içinde yer alması tüm ekip için memnuniyet kaynağı oldu. »

Sébastien Loeb (9. olan Peugeot 2008 DKR‘ın pilotu)

« Rallinin sonuna kadar varmış olmaktan çok mutluyum! Positif ve negatif noktalar oldu fakat genelde iyi bir performans sergiledik. Daha az rahat olduğumuz etaplarda birkaç hata yaptık çünkü tecrübemiz yoktu. Yoksa performans anlamında geri kalmadık. „Sıkıntılı“ geçen bazı günler haricinde çok eğlendik».

Carlos Sainz (303 nolu Peugeot 2008 DKR‘ın pilotu)

« Başta Stéphane ve Jean Paul olmak üzere tüm ekibe teşekkür etmek istiyorum. Peugeot 2008 DKR’ı geliştirmek için hepimiz sıkı çalıştık ve bu ekip çalışmasına katkıda bulunmuş olmaktan gurur duyuyorum. Sadece iki yıl sonra böyle bir netice almak kesinlikle dikkat çekici. Heyecan verici bir mücadele oldu».

KİLİT RAKAMLAR

 • Etap birinciliği : Peugeot 2008 DKR’lar toplam 13 etabın 9’unu kazandılar (2., 3., 5. ve 13. etapları Loeb/Elena; 4., 6. ve 10. etapları S. Peterhansel; 7. ve 9. etapları C. Sainz kazandı).
 • Liderlik durumu: S. Loeb (2 – 5 ve 7. etaplar), S. Peterhansel (6 ve 8. etaplar sonra 10 -13. etaplar ) ve C. Sainz (9. etap).
 • Stéphane Peterhansel’in Dakar’daki birincilikleri : 1991, 1992, 1993, 1995, 1997, 1998 (motosiklet ) ; 2004, 2005, 2007, 2012, 2013, 2016* (otomobil)

Geçici nihai sıralama *

 1. Stéphane Peterhansel (FRA)/Jean-Paul Cottret (FRA), PEUGEOT 2008 DKR, 45h22dak10s

 1. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Matthieu Baumel (FRA), Mini, +34dak58s
 1. Giniel De Villiers (ZAF)/Dirk Von Zitzewitz (DEU), Toyota, +1h02dak47s
 1. Mikko Hirvonen (FIN)/Michel Perin (FRA), Mini, +1h05dak18s
 1. Leeroy Poulter (ZAF)/Robert Howie (ZAF), Toyota, +1h30dak43s
 1. Cyril Despres (FRA)/David Castera (FRA), PEUGEOT 2008 DKR, + 1h49dak04s
 1. Sébastien Loeb (FRA)/Daniel Elena (MC), PEUGEOT 2008 DKR, +2h22dak09s

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir