2. El Pazarı 2 Milyon Adete Ulaştı…

By on 06 Ocak 2013

DOD Genel Müdürü İlhami Eksin, 2012 yılında 2.el otomotiv pazarının 2 milyon satış adetine ulaştığını belirtti. 2. elde müşteriler dizel modellere ilgi gösterirken, sedan kasalı araçlar Türk halkının hala gözdesi olmaya devam ediyor…

Türkiye Otomotiv pazarında 2012 yılı otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 830 binler seviyesine ulaşırken, 2. el otomobil pazarında satışlar 2 milyon adeti buldu.  İkinci el otomobil pazarında geçtiğimiz yıl ile aynı paralelde bir satış grafiği yakalandığını söyleyen DOD Genel Müdürü İlhami Eksin, bu yıl ilk defa model yılı ile takvim yılı eşitlendiğini belirterek “Bu durumun yaratacağı sonuçları göreceğiz, muhtemelen yaz ayları model beklentisi olmadığı için biraz daha hareketli geçecek.” dedi. DOD’un 2012 yılında 17 binlik adet satış hedefine ulaştığını da sözlerine ekleyen Eksin, 2013 yılı hedeflerini de 25 bin olarak açıkladı.

Türkiye’de genel müşteri tercihinin yakıt olarak dizel, kasa tipi olarak ise Sedan araçlar olduğunu kaydeden DOD Genel Müdürü İlhami Eksin “Satışlarımızı analiz ettiğimizde kadın sürücüler hatchback otomobilleri tercih ediyor. Dizel araç 2.el satışları genel olarak benzinlinin altında kalıyor, bunda en büyük pay, dizel araçların henüz araç parkında yeni yeni ağırlık kazanmaya başlaması ve benzinlilerin daha çok el değiştirmesidir. Önümüzdeki yıllarda 2.elde de dizel oranı benzinliyi geçecektir tahmininde bulunabiliriz.” şeklinde konuştu.

Binek araçlarda fiyatların model yılı beklentisi nedeniyle bir miktar gerilediğini de sözlerine ekleyen DOD Genel Müdürü İlhami Eksin, aylık olarak yaptıkları  DOD Perakende Endeksinde çıkan rakamlara göre bu oranın yüzde 2’yi geçmediğini belirterek şunları söyledi:

“Fiyatlardaki bu gerileme alıcıların model yılı nedeniyle tedbirli olmasından kaynaklandı. Yeni yılda zorunlu zamlar devreye girince fiyatlarda bir miktar artış olacak ve eski seviyesine gelecektir. Bunun yanında ayrıca ÖTV zammı piyasayı çok fazla etkiledi diyemeyiz. 2.el pazarında düşüş beklentisine göre değil, ihtiyaca göre karar vermek gerekiyor, düşüş bekleyenler böyle bir durumda ellerindeki aracın da fiyatının düştüğünü göreceği için avantajlı olmayacaktır. Bu açıdan kimseye beklemesini tavsiye etmemiz doğru olmaz. Kendi ihtiyacını, alınacak modelin kampanyasını ve kasa değişimini bekleyerek hareket edilebilir.”

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir