197 HP’lik C-Class!

By on 12 Eylül 2012

Brabus C-Class’ın görünümüde ufat değişiklikler yaptı. Etkili olan ise  Eco PowerXtra kit ile gücü 41 HP artarak 197 HP’ye yükseldi. Torku ise 250 Nm’den 305 Nm’ye çıkması oldu.

Mercedes-Benz’in en çok satılan modellerinden biri olan C-Class, farklı motor ve karoser seçenekleri ile tüketicinin karşısına çıkıyor. Mercedes-Benz ile artık özdeşleşen Brabus’ta bu otomobilin modifiyesine kayıtsız kalmıyor. Daha önceki C-Class’larda olduğu gibi makyajla beraber yenilenen C-Class’a da aerodinamik kit üreten Brabus, aracı daha sportif bir hale getiriyor.

Brabus’un Türkiye mümesilli F355’in kendi araçlarından biri olan C180’de bu aerodinamik kit ve performans ekipmanları kullanılarak modifiye edildi.

C-Class, çok yakın zamanda makyajlanmasının ardından piyasaya çıktığı andan itibaren Brabus’un bu araç için ürettiği kitlerde piyasadaydı. Mercedes-Benz ve Brabus dirsek temasında oluğu için yeni çıkacak her Mercedes modeli öncesinde Brabus mühendisleri tarafından inceneniyor ve araç piyasaya çıkana kadar onun kitleri hazırlanıyor. Böylece yeni bir Mercedes modeli piyasaya çıktığında Brabus’un ürünleri de aynı anda sunulmuş oluyor.

C-Class’de de aynısı oldu ve araç piyasaya çıktığında başta aerodinamik kit olmak üzere Brabus’un birçok parçası hazırdı. Brabus mühendisleri C-Class için ürettikleri body kitte daha çok aerodinamik unsurları gözettiler. C-Class’ın ön tampon altında kullanılan spoyler aracın altındaki rüzgar akışını dengeliyor. Ayrıca bu kanatçık şeklindeki spoyler ön görünümü daha sportif bir hale getiriyor. Yan tarafta C-Class için geliştirilen marşpiyeller de aerodinamiye katkıda bulunuyor. Arka kısımda tamponun alt kısmında difizör tercih edilmiş. Bu difizör Brabus’un C-Class için geliştirdiği 4 çıkışlı egzoz sisitemine göre dizayn edilmiş. Paslanmaz çelikten üretilen egzoz sistemi performasa detek olurken çıkan sportif seste oldukça etkili.

Dış kısımda yine Brabus’un şık jantlarının tercih edildiğini görüyoruz. 5 kollu janlarda lastik tercihi ise Hankook’tan yana kullanılmış. 20 inç çapındaki jantlarda lastik ebatları ise önlerde 235-30/20 arkalarda 265-25/20 olarak tercih edilmiş.

Aracın iç kısmında ise Brabus ‘un klasikleşen alüminyum pedal kiti ve paslanmaz malzemeden yapılan Brabus logosunun aydınlatıldığı kapı eşikleri kullanılmış.

Performans artışında egzoz sistemi dışında Brabus’un diğer Mercedes-Benz modelleri içinde kullandığı Eco PowerXtra kiti tercih edilmiş. Bu işlemin ardından C180 Turbo’nun 156 HP olan gücü 197 HP’ye yükselirken torku 250 Nm’den 305 Nm’ye çıkmış.

Standart C-Class’lardan etkili performansı ve daha iyi aerodinamik yapısı ile Brabus bu otomobile de kendi imzasını atmış.

 

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir