1,3 Litrelik Yeni Motoru ve Öne Çıkan Özellikleriyle Karşınızda Yeni Renault Kadjar

By on 12 Eylül 2018

Satış rekorlarının kırıldığı crossover sınıfının önemli isimleri, üreticilerinin artık önceliklik planları arasında yer alıyor. Önümüzdeki süreçte satışa sunulacak olan elektrikli modellerin de başlangıçlarının bu sınıfta bazında yapılacak olması da bu bakış açısının en net kanıtlarından bir tanesi.

2019renaultkadjar3

Renault’nun bu ilgiye cevap verebilmek adına 2015 yılında piyasaya sürdüğü ve satış konusunda fena sayılmayacak rakamlar yakalamayı başaran Kadjar, 2019 model yılıyla birlikte önemli geliştirmeler elde etmeye hazırlanıyor. Kendi ülkesi sınırları içerisinde düzenlenecek olan Paris Otomobil Fuarı‘nı tanıtım için mesken olarak belirleyen Renault, aracın en önemli değişimlerinden birisi kaputunun altındaki motor seçeneklerinde yapmış durumda. Türkiye pazarındaki kullanıcıların da yönelme ihtimali bir hayli yüksek olan 1,3 litrelik dört silindirli benzinli motorda Daimler imzası da var.

2019renaultkadjar5

2019 Renault Kadjar’da yer verilen bu yeni seçeneği ailenin diğer üyelerinde de asfalta inmiş durumda. Kullanıcılar bu motoru 140 PS ve 160 PS olmak üzere iki farklı güç seçeneğiyle satın alabiliyor. Buradaki temel farkıysa manuel ile EDC şanzıman seçimleri belirleyecek.

2019renaultkadjar13

Türkiye’deki demirbaş niteliğinde olan dizel motorda ise 1,5 litrelik makinenin gerek karbon salınımı gerekse performans bazında ileriye götürüldüğümü görüyoruz. 115 PS güç ve 260 Nm tork üreten makine 6 ileri manuel veya 7 ileri otomatik şanzımanla satın alınabilecek. 1,75 litrelik diğer parça ise 150 beygir güç ve 340 Nm tork seviyelerine çekilmiş durumda. Kullanıcılar bu motoru 4×4 altyapısıyla da kombin edebilecek.

2019renaultkadjar8

Tasarım

Kadjar’ın tasarım kısmında elde ettiği değişimlerse modernizasyon kapsamında hissedilir seviyede. Önceki haline oranla ön bölümdeki ızgarası biraz daha genişletilen ve kromaj parçaları zenginleştirilen otomobilde, C formlu LED gündüz farları ve sis farları uyumlu bir birliktelik sunuyor. Arka bölümde de ışıklandırma grubunun içerisinde bulunduğu ufak değişimlerin var olduğunu da görebiliyoruz.

Her örnekte olduğu gibi yeni jant seçeneklerinin de sunulduğu Kadjar’da ebatlar 17 inç ile 19 inç aralığında değişiklik göstermekte. Ek olarak yeşil, mavi ve gri renklerinin özelleştirilmiş tonları da seçilebilecek yeni opsiyonlar arasındaki yerini alacak. Kokpit bölümünde makyajı daha fazla hissettiğimiz modelin konsol merkezinde 7 inç‘lik güncelleştirilmiş multimedya ekran kullanılıyor.

2019renaultkadjar7

İçerideki tasarım oyunlarını havalandırma çıkışlarını güncelleştirerek gösteren Renault tasarımcıları, klima kumandalarında da ufak değişik yapmayı tercih etmiş. Kalite algısının yukarı çekilmesi adına krom parçalarda da artışın var olduğunu da şu aşamada ön plana çıkartabiliriz. Tüm bu elementlerin bir araya gelmesiyle birlikte daha modern bir kokpitin yakalandığını en azından şimdilik görebiliyoruz.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir