111 Yıl Öncesinin Trafiği İlk Kez Yayınlandı

By on 03 Kasım 2017

Otomobil endüstrisi bir asırı aşkın geçmişi geride bırakıyorken günümüzde önemli bir değişimin eşiğinde. Geleneksel yapıda olan içten yanmalı motorların yerini elektrikli ve hidrojen yakıtlı ünitelerin aldığı pazarın temeli niteliğindeki markalar bile bu dönüşüme kayıtsız kalamadı.

Meraklılarının bildiği gibi güç ünitesinin yanında otomobilleri aynı zamanda inanılmaz bir hızda teknolojik gelişmeler bekliyor. 2020 yılı ve sonrası için planlanan tamamen otonom modellerle birlikte artık otomobil kullanma alışkanlıklarımız da değişecek. Böylesine hareketli ve çetrefilli bir dönemin yaşandığı otomobil dünyasının hikayesini başa sardığımızda da benzer tepkiler o dönemin insanlarında da görebiliyoruz. Bir anlamda bugün trafikte kendi kendine giden bir otomobili görenlerin verdiği tepki 100 yıl öncesinde ilk otomobiller çıktığında da veriliyordu.

1906 yılına zaman yolculuğu
Trafik kavramının da çıkış noktası olabileceğimiz otomobillerle ilgili ortaya çıkan enfes bir video bizleri 1906 yılına Amerikan’nın San Francisco kentine götürüyor. O dönem bir aracın ön camına entegre edilen kamera vasıtasıyla elde edilen görüntülerle birlikte daha önce görmediğimiz bir dünyaya konuk oluyoruz. Bir ilk olduğuna inanılan bu görüntülerin yer aldığı yaklaşık 11 dakikalık bu videoyu izlerken gözlerimizi bir an bile ekrandan ayıramadığımızı da altını çizerek belirtelim. At arabaları ve otomobiller eşliğinde ilerleyen videodaki insanlar sadece iki yıl sonrasında dünyanın ilk seri üretim otomobili olacak olan Ford Model T‘den habersiz günlük hayatlarına devam ediyor.

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir