10 İleri Otomatik Şanzımanı İle 2019 Ford Ranger Hazır [VİDEO]

By on 16 Ocak 2018

Detroit Otomobil Fuarı’nın ağır abiler sınıfındaki tanıtımlarından bir tanesi daha meraklı bekleyişin ardından gerçekleşti. Son yıllardaki en parlak dönemini yaşıyan pickup sınıfında gerçekleştirilen tanıtımlardan ilkinin merkezinde 2019 Ford Ranger vardı.

Avrupa pazarında elde ettiği nispeten başarılı sonuçların ardından geçtiğimiz süreçte Ford’un Amerika’ya da döndürme kararını açıkladığı F-150, orta segmentte Chevrolet ve Toyota gibi üreticilerin pastasından pay almak istiyor. Ford’un seri üretimine 2018’in son çeyreği içerisinde Amerika’da başlayacağını açıkladığı yeni jenerasyonun fiyat bilgisi ve satışıyla ilgili maalesef net bir bilgi paylaşılmadı. Lakin bunların dışında Ranger hakkında konuşabileceğimiz ve meraklılarının hoşuna gidecek güzel detaylar var.

2018Fordranger1

2019 Ford Ranger’ın ortaya koyduğu karakterin albenisi gerçekten çok yüksek. Lakin bu canavara Türkiye’de ulaşmak ne kadar kolay olacak, öncelikle bunun cevabını alabilmek adına kaputun altına inmek istiyoruz. Baktığımızda burada Mustang‘den de hatırlayabileceğimiz 2.3 litrelik dört silindirli EcoBoost motorun görev yaptığını görüyoruz. Ford, Ranger’da kullanılan bu motorun teknik değerlerini şu aşamada açıklamamayı tercih ederken, biz Mustang’deki 310 beygir güç ve 475 Nm tork değerlerini hatırlayarak bir kenara not ediyoruz.

2018Fordranger8

Standart olarak arka tekerlekten itişli altyapıyla gelecek olan yeni Ranger’da dört tekerlekten çekiş opsiyonel olarak sunulacak. Ford şanzıman ayağında ise 10 ileri değerli otomatik üniteyi tercih etmiş. Tüm altyapı seçeneklerinde elektronik diferansiyel kilidini standart olarak sunan Ford’un burada en dikkat çeken versiyonu FX4 Off-Road olacak. Bu versiyonda özel arazi lastiği, arazi süspansiyon paketi (standart versiyonlarda double wishbone bağımsız), çelik yan destekler, çekiş yönetim sistemi, yedi sürüş modu ve gelişmiş sürüş desteği (araç bu modda yokuştan inerken gaz-fren kontrolünü kendi yapıyor.) gibi önemli parçalar standart olarak sunuluyor.

2018Fordranger13

Tasarım – Donanım
XL, XLT ve Lariat olmak üzere üç farklı donanım paketiyle satın alınabilecek olan 2019 Ford Ranger’da şasi başta olmak üzere bolca güçlendirilmiş çelik kullanılıyor. Ön ve arka tamponda da karşımıza çıkan bu yapının tasarıma olan etkisiyse oldukça belirgin. Önde ve arkada LED ışıklandırma grubuyla gelen yeni tasarım sayesinde istenen “kaslı” görünüm başarıyla aktarılıyor. Kokpit bölümünde bizleri 8 inç‘lik bir multimedya ekranla karşılayan Ranger, Apple CarPlay ve Android Auto desteğini de sunuyor.

2018Fordranger16

Bang & Olufsen ses sistemi, 10 cihaza kadar 4G LTE destekli Wi-Fi hotspot ve navigasyon gibi parçalar da opsiyonel olarak satın alınabilecek arasında. Ranger’ın teknolojik asistan desteğinde ise otonom acil frenleme, şeritte tutma, şerit takip ve uyari, adaptif hız sabitleyici, kör nokta uyarı, arka trafik asistanı ve yaya algılama gibi oldukça başarılı eklentiler var. Önümüzdeki süreçte çekiş kapasitesi, performans değerleri ve yakıt tüketimi gibi özelliklerini görmeyi beklediğimiz Ford Ranger’ın yeni yapısıyla ilgili düşüncelerinizi bizlere yorum olarak paylaşabilirsiniz.

2018Fordranger17

VİDEO

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir