Karşınızda Yeni KIA Xceed

By on 27 Haziran 2019
kiaxceed8

Gerek sızıntıları gerekse resmi kaynaklar üzerinden paylaşılan detaylarıya merak katsayısını artıran KIA Xceed için örtülerden kurtulma vakti geldi. Kendi içerisindeki ürün gamında bir ilk olarak kullanıcılarla buluşacak olan otomobil, station wagon ve hatcback versiyonlarının yanına ekleniyor.

kiaxceed7

Kompakt crossover sınıfında yer alacak olan Xceed’in tasarımı da aile içerisinde daha önce görmeye pek alışmadığımız noktalar üzerine oluşuyor. Arazi hissiyatının yanında sportifliğe de vurgu yapan bu karakterin kullanıcıların ilgisini çekmede çok fazla zorlanmayacağını düşünmek çok da yanlış olmaz.

kiaxceed9

Otomobili ailenin diğer üyelerinden ayıran özelliklerin başında tahmin ettiğimiz gibi ebatsal parametreleri geliyor. Hatcback versiyona oranla baktığımızda ön bölümden 25 milimetre daha uzun olan otomobil, genişlik bazında 26 birimle gelirken yerden yükseklik kısmında ise 42 milimetrelik iyileştirme sunuyor.

kiaxceed2

Aks mesafesinde değişime gidilmeyen modelde bagaj hacminin 31 litre artırılarak 426 litreye çıkarılması da önemli noktalar arasında. Xceed’in donanımsal noktalarında ise dinamik noktalar öne çıkıyor. Bu sınıfın bir gerekliliği haline gelen zengin renk çeşitliliğine 12 adetle karşılık veren otomobilin özel tasarım jant setleri ise 16 inç ile 18 inç aralığında değişiyor. Kokpit bölümünde de devam eden bu renklilik, 12,3 inçlik dijital sürücü ve 10,25 inçlik multimedya ekranla tamamlanmakta.

kiaxceed4

KIA, Xceed ailesinin kaputunun altında tüm ihtiyaçları karşılayacak parçaları sunma iddiasında. Nitekim listeye baktığımızda üç farklı benzin ve iki farklı dizel makinenin tercih edilebilir olduğunu görüyoruz. Benzinli ailesinin kapısında bizleri 1.0 litrelik üç silindirli makine karşılıyor. 120 PS güç üreten bu motorun bir üstüne 140 PS güç üreten 1,4 litre, onun da üstünde ise 204 PS güç üreten 1,6 litrelik parça yer alıyor. Dizel kısmında ise 1,6 litrelik motorun 115 ve 136 PS olmak üzere iki farklı versiyonda satın alınabileceğini görüyoruz.

kiaxceed1

Önümüzdeki süreçte şarj edilebilir hibrit seçeneğine de sahip olması planlanan Xceed ailesinin şanzıman ayağında ise 6 ileri manuel ve 7 ileri çift kavrama sunulacak. Üretim süreci Slovakya‘da gerçekleştirilecek olan Xceed, bu yılın son dönemi içerisinde Avrupa pazarında satışa sunulacak.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir