Yeni Renault Clio’dan İlk Detaylar Geldi

By on 08 Ocak 2018
cliorender

B segmentindeki kompakt modeller arasında en çok tercih edilenlerden birisi olan Renault Clio’da uzun bir süredir ciddi değişim gözlemlemiyoruz. Son olarak LED ışıklandırma ve tampon olmak zere ufak çapta bir makyaj operasyonu geçiren araç şu aşamada artık standartların altında kalmış durumda. Polo, ve Fiesta gibi rakipleri karşısında eli güçlendirilmesi gereken Clio için, buradan oluşan farkındalık ile çalışma yürüten Renault cephesinden ilk detaylar da gelmeye başladı. Auto Expess’e yeni modelle ilgili önemli bilgiler paylaşan marka, motor bölümüne elektrik sisteminin gireceğine de işaret ediyor. Lakin şu aşamada hemen heyecanlanmamakta fayda var.

Tasarımıyla da ilgili ipuçlarının verildiği 2019 Renault Clio’nun ilk adımda motoruyla başlayalım. Halihazırda dizel motorların Avrupa’da karşı karşıya kaldığı yasaklama sürecinden ötürü motor kısmı Clio için çok önemli. 2019 yılında satışlarına başlamayı planladıkları yeni modelde plug-in hybrid seçeneğinin kesinlikle olmayacağını belirten Renault yetkilileri, “elektrik” kısmında bizlere 48V’luk sistemini işaret ediyor.

cliorender2

Mercedes ve Audi’nin modellerinde gördüğümüz bu sistem yakıt tüketimi ve karbon salınımı konusunda önemli iyileştirmeleri beraberinde getirirken motora ek güç de sağlayabiliyor. Benzinli motorların tercih edilmesi konusunda, yakıt tüketimini düşürmek durumunda olan Renault’nun elektrik sistemiyle ilgili bir diğer çalışması da ağırlığı düşürme odaklı olacak. Bu da yeni Clio’da önemli oranda hafifleme görebileceğimiz anlamına geliyor.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir