Yeni Nesil Wankel Motoruna Sahip Mazda İçin Takvim Kesinleşti

By on 23 Eylül 2017
mazdarxvisiononground2-1000x562

Otomobil dünyasında son dönemlerde inanılmaz bir ivmeyle gerçekleşmekte olan değişim sürecinde bazı markaları sürekli vitrinde görüyoruz. Bu hareketlilik içersinde uzun süredir sessiz kalan Mazda, kapıların arkasında ciddi bir mesai harcıyor.

Bu mesainin sebeplerinden ilki yeni jenerasyon 3 ve SkyActive çerçevesi içerisinde sunulacak bujisiz motor teknolojisi. Güç ünitesinin yanında karoser ve altyapı üzerinde de yeni geliştirmeler gerçekleştiren Mazda mühendisleri sürüş dinamikleri konusunda da kullanıcıları bir hatta iki adım ileride karşılamak istiyor. Mazda madalyonun bir diğer tarafındaysa otomobil tutkunlarının özel ilgilerinden birisi olan ve kelimenin tam anlamıyla yılan hikayesine dönen Wankel (Rotary) var.

2015 yılında gösterime alan RX-Vision konseptinin ardından ciddi bir ilgi gören Mazda yetkilileri o günden itibaren sürekli “Yeni RX modeli ne zaman geliyor, Rotary motorun durumu nedir?” sorularına maruz kaldı. Her ne kadar bir dönem geliştirilmesinin durdurulduğu dedikodusu yayılsa da, Mazda’dan gelen kesin dilli bir yalanlamayla içlere sular serpildi. Uzun bir bekleyişin ve dedikodularla dolu sürecin ardından Mazda nihayet yaptığı açıklamayla Rotary motorunu getirdikleri son noktayı göstermek için yeni bir konseptle birlikte Ekim ayında kapılarını açacak olan Tokyo Otomobil Fuarı‘nda olacaklarını duyurdu. RX-Vision’ın gelişmiş versiyonu olarak lanse edilen yeni konsept, Mazda’nın gerek mühendisliği gerekse tasarımıyla bu işi ne kadar gerçekleştirmek istediğininin son kanıtı olacak.

mazdarxvisiononground1-1000x562

Mazda’nın Avrupa’daki Ar-Ge Başkan Yardımcısı Matsuhiro Tanaka‘nın; “İhtimalleri gerçekleştirmek için azami gayret gösteriyoruz” açıklaması da Mazda bünyesinde işin ne kadar arzu edildiğinin bir göstergesi aslında. Yeni nesil RX modeli veya adı her ne olursa olsun, Rotary motoruna sahip olarak sokaklara çıkacak otomobilde hibrit teknolojisinin de bulundurabileceğini akıllarda tutmakta fayda var. Mazda’nın tamamen kendi çatısı altında hiçbir ortak kabul etmeden gerçekleştirdiği bu projenin sokaklara çıkışı için beklenen tarihse şimdilik 2020 olarak gözüküyor. Önünde emisyon standartları gibi önemli bir kriteri bulunan Mazda’nın, Tokyo’ya gösterimini yapacağı konseptle birlikte motorun ilk teknik değerlerini paylaşmasını bekliyoruz.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir