Volvo Tarihinin En Lüksü: XC90

By on 24 Nisan 2019
39ea257ccd9a05a2d4e6a670952d7a409f3a3b460582a10ab049b34b

Ailenin en üst versiyonu konumunda olan XC90 Excellence ödüllü SUV XC90 ile aynı teknik yapıyı ve temel mimariyi paylaşıyor ve markanın premium otomobil üreticisi kimliğine vurgu yapıyor. Kaliteli deri yüzeyler, kaliteli döşemeler ve İsveç’in ünlü cam üreticisi Orrefors imzasını taşıyan el yapımı kristaller gibi özellikleriyle dikkat çeken XC90 bu haftaki test köşemizin konuğu. Bu özel SUV’ı yakından tanıyalım.

TASARIM-DONANIM
Öncelikle Volvo XC90 tüm model gamını yenileme sürecinin en son güvenlik teknolojilerinden, bulut tabanlı uygulama ve hizmetlere kadar, birçok yeni teknolojiye sahip bir SUV…

Marka dünyanın ilk güvenlik teknolojilerine ve geliştirilmiş yarı otonom özelliklerine sahip olan XC90 modeliyle kıyaslandığında daha sportif ve daha agresif bir görünüme sahip olarak Volvo P1800’e hürmeten konkav bir ızgarayla karakterize, gururlu ama agresif olmayan yüzü, Volvo’nun yeni Iron Mark logosunu taşıyor. Thor’un çekici olarak adlandırılan ön farlar Volvo XC90’I yolda belirgin hale getiren güçlü bir hissiyat oluşturmuş.

2017-Volvo-S90-100-1000x562

İç mekânına bakıldığında lüks detayların gözden kaçmadığı otomobilde deri ve ahşap malzemeler kullanılmış. Üst düzey ses deneyimi için Bowers & Wilkins imzalı ses sisteminin tercih edildiği otomobilde tablet deneyimine benzer bir deneyim sunan SensusConnect isimli dokunmatik bir ekran yer alıyor.

2017-Volvo-S90-180-1000x562

Yarı otonom sürüş
IntelliSafe Assist özelliği Volvo S90’da standart olarak yer alıyor. Buna, Adaptif Hız Sabitleyici (Adaptive Cruise Control), Mesafe ikazı ve ileri düzey yarı-otonom sürüş özelliği Pilot Assist de dahil.
Pilot Assist fonksiyonu, otomobil 130 km/h hızla seyrederken, şerit çizgileri içerisinde kalması için hafif direksiyon uyarıları sağlıyor ve başka bir aracı izleme gerekliliği kalmıyor. Pilot Assist, Volvo’nun önem verdiği yenilik alanlarından biri olan, tam otonom sürüşe geçişte önemli basamak oluşturuyor.

 

MOTOR-SÜRÜŞ DİNAMİKLERİ
Test otomobilimiz Volvo XC90 D5 AWD’nin kalbinde saklı bulunan 320 beygirli dört silindirli kompresörlü ve turbolu benzinli motor 2200 – 5400 devir aralıklarında 400 Nm gibi muhteşem bir tork gücü sunuyor. Sekiz vitesli Geartronic™ otomatik şanzımana sahip olan bu sedan canavarının ağırlığı ise tam tamına 2360 Kg! Yani bu ağırlığa bakınca sakın ola ki kasa ağır kalır düşüncesinde olmayın.

IMG_20190419_080517-01

Gaza dokunduğunuz anda otomobil öyle bir şahlanışa geçiyor ki koltukta sizi geriye yaslıyor. Bir de Dynamic sürüş moduna alırsanız otomobil daha da agresifleşiyor. İşte o zaman aracı sürmenin keyfi maksimuma çıkıyor.

Gelelim yakıt tüketimine… Sizde tahmin edersiniz ki bu güçte ve motordaki bir otomobili agresif kullanırsanız yakıt tüketimi 12 litrelere kadar çıkması kaçınılmazdır. Ancak biz özellikle şehirler arası kullandığımız XC90’ın yakıt değeri inanılmaz bir şekilde ortalama 9 litreye kadar düştüğüne şahit olduk!
Tekrar hatırlatmakta fayda var ki aracın gücüne kendinizi kaptırıp biraz gaza yüklenirseniz dediğimiz değerlere ulaşmanız sadece hayalden ibaret olur 🙂

31e4e6b5d8134edc997a5b26a0d5a8d41c2ffdc1153b1c4b9f4031c9

Bununla birlikte Confort ve Eco sürüş moduyla da seyahat ederken otomobilden oldukça keyif alacağınızı da ifade etmeden geçmeyelim.

XC90’ın sekiz ileri şanzımanı ise mükemmel ötesi… Kendini hiçbir şekilde hissettirmeyen kısa vites geçişleri ile otomobili kullanmanın zevki anlatılmaz bizce yaşanmalı!

GÜVENLİK
Volvo XC90, 2015 EUNCAP değerlendirmelerinde “Güvenlik Yardımı” kategorisinde yüzde 100 ve “Yolcu Koruma” kategorisinde yüzde 97’lik skorlar alarak genel klasmanda en yüksek performansı gösterdi. Bu başarı, Volvo Cars’ın yeni güvenlik sistemleri geliştirirken uyguladığı yenilikçi yaklaşımı yansıtıyor.

Volvo Cars Güvenlik Merkezi, Direktör Vekili, Jan Ivarsson, “Yaptığımız işlerin takdir edilmesi bizi mutlu ediyor. Volvo XC90, Volvo Cars’ın marka olarak vaat ettiği tüm niteliklere sahip, bu durum bizim hem aktif hem de pasif güvenlik sistemleri alanında sürdürdüğümüz liderliğimizin de önemli bir kanıtı. Vizyonumuz, 2020 yılında yeni bir Volvo otomobil içerisinde hiç kimsenin hayatını kaybetmemesi ya da ciddi olarak yaralanmaması; Volvo XC90’da yer alan en son güvenlik sistemleri ve yarı-otonom sürüş teknolojileri sayesinde bu hedefimize doğru hızla ilerliyoruz” diyor.

 

Volvo markasının güvenliğini 5 yaşındaki çocuğa bile sorsanız o da size dünyanın en güvenli otomobili olduğunu söyler sanırız 🙂 O yüzden buradan XC90’ı fazla abartmamıza gerek yok diye düşünüyoruz. Sizin de tahminleri gibi otomobilde güvenlik ekipmanları konusunda yok yok. Bunların hepsini sayacak olursak siz okumaktan bizler de yazmaktan sıkılabiliriz 🙂

O yüzden öne çıkan güvenlik özelliklerini sizler için sıralayalım.

Pilot Assist
Yeni Pilot Assist yarı otonom sürüş teknolojimiz sürüşle ilgili stresinizi azaltıyor ama işin eğlenceli yönünü de ortadan kaldırmıyor. Düzgün şerit çizgilerine sahip yollarda daha kalkıştan itibaren konforlu ve dinlendirici bir sürüşe sahip olacaksınız. Mevcut şeridiniz içinde trafik akışını rahat bir şekilde izlemeniz için size yardım eden Pilot Assist otomobili şerit çizgilerinin içinde tutmanız için size hafif direksiyon desteği sağlarken öndeki araçla ayarlanan hızı ve mesafeyi korumanıza da yardım ediyor.

Adaptif Hız Sabitleyici
200 km/s hızlara kadar öndeki araçlarla önceden ayarlı bir mesafeyi korumanıza yardımcı olan Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), her türlü seyahatte daha rahat bir sürüş deneyimi için destekleyici bir sistem.

Mesafe İkazı
Öndeki araca olan mesafenizi koruyun ve çok yaklaşırsanız Volvo’nuzun sizi uyaracağını bilerek rahat edin. Adaptive Cruise Control devreden çıkarılmışsa ve öndeki araç çok yaklaşırsa mesafe ikaz işlevi, uygun mesafeyi korumanıza yardımcı olmak için bir uyarı lambasını etkinleştirir.

City Safety/Şehirde Güvenlik
Bu sakin sürüş deneyimine katkıda bulunmak üzere, standart City Safety/Şehirde Güvenlik teknolojisi her zaman sizin için etrafı izliyor, öndeki tehlikeleri algılıyor, sizi uyarıyor ve gerekirse müdahale ediyor. City Safety/Şehirde Güvenlik gelişmiş radar ve kamera teknolojisini kullanarak sürekli olarak öndeki yolu tarıyor ve gittiğiniz yöndeki duran ya da hareketli araçları, yayaları ve bisikletlileri hem gündüz hem de geceleyin algılıyor. Dünyada ilk kez Volvo’nun sunduğu bir özellik olarak ayrıca geyik ve at gibi büyük hayvanları da belirleyebiliyor.

Şerit Koruma Yardımcısı
Yoldan dışarı doğru kaymaya başlarsanız, standart donanımdaki Şerit Koruma Yardımcısı sizi uyarabiliyor ya da, gerekirse, şeritte kalmanız için müdahale ederek hafifçe direksiyon desteği sağlıyor.

Yoldan Çıkma Önleme Sistemi
Direksiyon destek teknolojisine sahip Yoldan Çıkma Önleme sistemi Volvo tarafından dünyada ilk kez sunulan bir özellik ve yoldan kazara çıkmanızı önlemeye yardım ediyor. Bu fonksiyon yolun kenarlarını ve şerit çizgilerini belirlemek için bir dijital kamera kullanıyor.

Sürücü Uyarı Kontrolü (DAC)
Sürücü Uyarı Kontrolü sürüş davranışınızın dikkat dağılması ve yorgunluk belirtileri göstermesi durumunda sizi uyarmanın iyi düşünülmüş bir yolu. 65 km/s’nin üzerindeki hızlarda devrede olan sistemde bir kamera öndeki yolu izlerken, Sürücü Uyarı Kontrolü direksiyon hareketlerinizi izliyor ve normal sürüş tarzınızla karşılaştırıyor.

 

Trafik İşareti Bilgisi
Trafik İşareti Bilgisi ile önemli yol işaretlerini kaçırmazsınız. Öne bakan bir kamera hız sınırını, “sollama yasak”, “giriş yok” ve çeşitli türlerde yardımcı tabelaları tespit ediyor. Ardından o trafik işareti, mevcut kısıtlamalarla ilgili sürekli tetikte olmanızı sağlamak için hız göstergesinde ya da head-up ekranda gösteriliyor.

Yoldan çıkma koruması
Yol dışına çıkma şeklinde bir kazadan kaçınılamazsa, Volvo’nuz ön emniyet kemerlerini maksimum koruma için hazırlıyor. Benzersiz yoldan çıkma koruma sistemimiz önünüzdeki yolu sürekli olarak tarayan ve dünyada ilk kez sunulan bir güvenlik özelliği. Sistem potansiyel bir yoldan çıkma senaryosu ya da çarpışma algılarsa, otomatik olarak elektrikli bir sistemle kemerleri gererek sizi güvenli bir konumda tutuyor.

Elektronik Denge Kontrolü
Geçen on yılın en önemli güvenlik geliştirmelerinden biri olan Elektronik Denge Kontrolü tekerleklerin her hızda ve her koşulda kayma riskini en aza indirmeye yardım ediyor.

Fren pedalının geri çekilmesi
Ayak fren pedalındayken sağ ayağınızın ve bacağınızın yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olmak üzere bir önden çarpışma durumunda fren pedalı boşalıyor ve pedal, aşağı zemine doğru hareket ediyor.

Hidrolik Fren Destekli ve Frenlemeye Hazırlanma Özellikli ABS Frenler
Acil bir durumda, Volvo’nuzun ABS’li soğutmalı büyük disk frenleri önemli bir fark yaratacak. Ve bir gün bir dağ yolunda yokuş aşağı giderken sık ve sert fren yapmanız gerekirse, frenlerimizin etkisinin azalmasına karşı direncini takdir edeceksiniz. Ancak her zaman fren etkisinin azalması riski olduğu için, Volvo’nuz Azalan Fren Etkisi Desteği ile buna karşı da hazırlıklı. Bu sistem kademeli olarak hidrolik fren basıncı üretiyor ve böylece daima güven verici bir pedal hissine sahip oluyorsunuz.

Darbe emici minderlere sahip koruyucu ön koltuklar
Volvo’daki ön koltuklar saatlerce süren sürüşlerde sadece rahatlatıcı bir konfor sağlamakla kalmıyor. Aynı zamanda bir kaza durumunda sizi korumaya yardımcı olacak şekilde tasarlandılar. Bu koltuk çerçeveleri koruyucu gövde yapısının bir parçası ve yandan bir çarpışmada korumaya yardım etmek için de son derece güçlüler. Entegre kemerin altından kaymaya karşı koruma sistemi bir çarpışma durumunda koruma sağlıyor.

Kör nokta bilgi sistemi BLIS™
BLIS™ kör noktanıza giren ya da arkadan hızla yaklaşan araçlarla ilgili sizi uyarmaya yardım eden bir Volvo yeniliği. Arkaya yerleştirilmiş radar sensörleri, aracın arkasında geniş bir alanı kapsıyor ve gece ya da gündüz, her türlü hava ve ışık koşulunda çalışıyor.

Arka Çarpışma Uyarısı
Arkadan bir aracın çarpması, en sık karşılaşılan çarpışma türlerinden biridir. Bu tür kazalardan kaçınmanıza yardımcı olmak için Volvo, radar tabanlı Arka Çarpışma Uyarısı sistemini geliştirdi. Bir araç hızla arkadan yaklaşıyorsa ve sistem, bir çarpışma riski olduğunu hesaplarsa tüm sinyallerinizi hızlı bir şekilde yakıp söndürerek yaklaşan araçtaki sürücüyü ikaz etmeye yardımcı oluyor.

Lamine camlar
Yan camlar ve opsiyonel sunroof’taki son derece sağlam lamine cam, camı kırarak hırsızlık yapma girişimini, buna kalkışan kişiler için tam bir zaman kaybına dönüştürüyor.

FİYAT
Testini gerçekleştirdiğimiz XC90 T6 AWD 7-koltuk R-Design‘ın anahtar teslim satış fiyatı 865.570 TL. Bu fiyata bakıp da ne kadar abartılı demeyin zira otomobilin üzerindeki vergi yükünü göz önünde bulundurursak fiyatın neden buralara kadar çıktığını çok iyi anlamış oluruz! Keşke vergiler bu kadar yüksek olmasa da bu güzelim otomobillere orta gelir grubundaki insanlarımız da Avrupa’da olduğu gibi sahip olabilse dimi hayali bile güzel 🙂

Birde bu kadar konfor, motor gücü ve güvenliği bir arada mükemmel bir şekilde sunan bir marka için parası olanlara tavsiyemiz kaçırmasınlar. Aracın başlangıç fiyatı ise 700 bin TL seviyesinde olduğunu da dip not olarak hatırlatmak isteriz.

IMG-20190423-WA0023-01

YORUM FARKI
Bence Volvo Cars, Yeni Volvo XC90 ile SUV premium segmentteki iddiasını göstererek bu sınıfa tam anlamıyla yeni bir şeyler getirecek, liderliğin ve güvenin göstergesi olacaktır. Yeni Volvo XC90, sürüş dinamikleri, performans ve sürüş anlamında ileriye doğru atılmış önemli bir adımı oluşturuyor.

Dolayısıyla Yeni Volvo XC90, Volvo otomobillerinin bundan sonraki yolculuğunun ilk adımını oluşturuyor. Premium sedan segmentine tamamen yeni bir soluk getirmeyi hedefleyen Yeni Volvo XC90, kendi segmentinde var olan tüm modellere meydan okuyacak gibi duruyor 🙂

Bana sorarsanız markanın amacı genelde tutucu olarak bilinen bu sınıfa tam anlamıyla yeni bir şeyler getirmek ve liderliğin ve güvenin göstergesi bir görsellik oluşturmak olarak görüyorum.

Otomobile dönecek olursam, XC90 ile geçirdiğim keyfi maksimum günlerimi unutmayacağım zira aracın kullanıcısına ve yolcuya verdiği bu güzel his birçok markayı bence kıskandıracak nitelikte… Yazının içinde de dediğimiz gibi keşke bu tarz otomobillere daha geniş kitleler sahip olabilse. Bu bir temenniden ibaret olsa da benim için gelecekte olması gereken bir şey diye düşünüyorum.

Keyfi maksimum kazasız sürüşler dileklerimle. Yeni otomobiller ve testler beni bekler 🙂

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdiklerimiz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/THE MAKİNA Grubu
linkedin.com/Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir