Mercedes, Avrupa’da S-Serisi Hibrit’in Satışlarına Başlıyor

By on 12 Ekim 2018
mercedessh7

Paris Otomobil Fuarı’nda ilk elektrikli otomobilinin gösterimi gerçekleştiren Mercedes, asfalt üzerindeki dönüşümünü kademeli olarak devam ettiriyor. Yeni jenerasyon modellerindeki hibrit entegrasyonuna önem veren marka, bunu amiral gemisiyle de en üst noktada da kullanıcılarla buluşturuyor.

mercedessh12

Standart versiyonlarının üretim ve satış süreçlerinin başlamasının ardından Avrupa pazarında yeni S560e üzerinden şekillenecek olan yapılanmada, merak edilen tüm soru işaretleri de cevap bulmuş durumda. Şarj edilebilir yapıda olan S-Serisi hibritin merkezinde 3.0 litrelik altı silindirli makineye görev veren Mercedes, performans konusunda standart versiyonlara oranla önemli bir ivmelenme vadediyor. Bu da aracı satın almak isteyenlerin ilgisini çekme konusunda pastanın en büyük payının el değiştirebileceğine işaret.

mercedessh13

Aracın saf elektrik menzili konusunda ilk andan itibaren 50 kilometrelik bir rakam vadettiğini zaten biliyorduk. Mercedes’in performans konusunda paylaştığı teknik tablonun detayları bu noktada ön planda olacak. İçten yanmalı makinenin verilerine baktığımızda tek başına 367 beygir güç ve 500 Nm tork ürettiğini görüyoruz. İşin içerisine dahil edilen elektrik motoru ise 121 beygirlik güçle sistemdeki rolünü sürdürüyor. Bu iki gücü bir araya getirdiğimizdeyse 476 birimlik güç ve 700 Nm tork gibi heyecanlandırıcı rakamlar beliriyor önümüzde. Rakamların önemini anlayabilmek adına S560’ın 436 beygir güç ve 650 Nm tork değerlerine sahip olduğunu hatırlatsak, fazlasıyla yeterli olur diye düşünüyoruz.

mercedessh2

Üzerinde konumlandırılan bataryası, Mercedes imzalı şarj noktası üzerinden 1,5 saatte şarj edilebilen S560e’nin saf elektrik modunda maksimum 130 km/s hıza erişebiliyor olması performans konusunda bilinmesi gerekenler arasında. 0’dan 100’e hızlanma için ihtiyaç duyulan yaklaşık 5 saniyelik süre de, böylesine ağır bir otomobil için gayet kabul edilebilir bir değer. İlk olarak Almanya pazarında siparişe açılacağını öğrendiğimiz 2019 Mercedes S560e, yaklaşık 96.000 euro gibi bir fiyat etiketine sahip. Tabi ki bu rakamın başlangıç olduğunu da belirtmekte fayda var.

mercedessh10

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir