Karşınızda Sınıf Atlayan Yeni KIA Sorento

By on 19 Mart 2020
yeni-kia-sorento

Yeni Kia Sorento yaklaşık 1,5 aydır kademeli olarak gerek sızıntıları gerekse resmi görsel parçaları üzerinden gündemimizdeydi. İlk andan itibaren ciddi bir beklenti oluşturmayı başaran model nihayet tüm detaylarıyla karşımızda.

Kia’nın 360 derecelik geniş kapsamlı bir değişimle sınıf atlattığı amiral gemisi; Stonic, Seltos, Sportage ve Telluride gibi ailenin diğer üyeleriyle uyumlu olacak bir karaktere sahip. Markanın “kaplan burnu” ızgara yapısını da yeni nesil dinamiklerle dönüştürdüğü modede, LED gündüz sürüş farları ve arka stoplar da oturaklı bir dinamizmi bir arada sunabiliyor.

yeni-kia-sorento-2

2021 model yılıyla Avrupa pazarına sunulması beklenen Sorento’nun önceki neslinde 35 milimetre daha uzun dingil mesafesine sahip olması da kokpitteki evrimin ilk ciddi ibaresi.

yeni-kia-sorento-1

Yeni Sorento’nun kapılarını açtığımızda bizleri dışarıdaki heyecanı bir üst noktaya çıkartacak bir yaşam alanı karşılıyor. Gerek çizgileri gerekse malzeme kalitesiyle Sorento’nun sınıf atlayışına çok net bir şekilde tanıklık edeceğiz.

yeni-kia-sorento-10

Metalik konsol bölümlerinin yanında üst paketlerde devreye girecek Nappa deri döşemenin de bu noktada altını çizmeden geçmeyelim. Kullanıcıların doğrudan etkileşim içerisinde olacağı multimedya ve sürücü ekranları da devrimin önemli parçaları arasında.

yeni-kia-sorento-4

Multimedya ayağında 10,25 inçlik bir yapı tercih edilirken, sürücü ekranında ise 12,3 inç dijital gösterge paneli karşımıza çıkıyor.

yeni-kia-sorento-3

Yeni Sorento ayrıca çok sayıda aktif ve pasif güvenlik sistemi ile donatılıyor. Versiyonlara göre çeşitlilik gösteren bu listesin içerisinde; İleri Çarpışma-kaçınma Yardımı, Kör Nokta Görüntüleme Monitörü, Kör Nokta Çarpışma Uyarısı, Akıllı Hız Sabitleyici, Şerit Takip Yardımı, Sürücü Dikkat Uyarısı, Otoyol Sürüş Yardımı, Geri Görüş Monitörü, Geri Bölge Çarpışma Önleme gibi parçalar öne çıkıyor. Ayrıca, Kia’nın, sürücülerin arabayı anahtarlıklarıyla uzaktan park ve hareket ettirmelerini sağlayan Uzak Akıllı Park Asistanı da bizi heyecanlandıran yenilikler arasında…

yeni-kia-sorento-6

Son olarak motor seçeneklerine baktığımızda bizleri aracı tercih etme konusunda ciddi avantajlı noktaya getiren bir liste karşımıza çıkıyor. Sorento’nun Türkiye’de de büyük ilgi görmesine yardımcı olacak bu seçeneklerin en başında 1,6 litrelik turbo benzinli ve elektriğin bir arada sunulduğu hibrit var.

yeni-kia-sorento-9

Kombinasyonda yaklaşık 230 beygir güç ve 350 Nm tork üreten bu motor 6 ileri otomatik şanzımanla Sorento Hybrid’e entegre edilecek. Dizel ayağında ise 2,2 litrelik dört silindirli makine öne çıkartmak mümkün. Yaklaşık 200 beygir güç ve 440 Nm torkla gelen bu motor 8 kademeli çift kavrama şanzımanla sunulacak. Sorento’nun fiyat ve sipariş detaylarını önümüzdeki günlerde öğreneceğiz.

yeni-kia-sorento-5

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir