Kanında Crossover Var! Sandero Stepway Easy-R

By on 27 Şubat 2019
IMG_20190224_161232-01

Geçen yılki Cenevre fuarında tanıtımı gerçekleştirilen Dacia Sandero Stepway Style, kısa sürede Türkiye pazarına sunularak kullanıcılara yeni bir opsiyon oluyor.

Büyük beklentilerle satışa sunulan modelinde ulaşılabilirlik ilkesinden ödün vermeyerek takdir toplayan marka, geçtiğimiz organizasyonda tanıttığı yeni Stepway versiyonunu kısa sürede Türkiye pazarına getirdi. Özel seri olarak nitelendirilen ve 2018 Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Sandero Stepway Style, iç ve dış tasarımındaki ayrıntıları ile standart versiyonlardan ayrılıyor. Kullanıcılar bu versiyonu benzinli ve dizel motor seçenekleriyle tercih edebiliyor.

Tasarım & Donanım
Üzerinde barındırdığı donanımlar ile fark oluşturan Sandero Stepway Style versiyonu; yeni bej renk seçeneği, parlak gümüş ve siyah olmak üzere iki renkli 16 inç Stepway Style jant kapakları, kapı sütunlarında Stepway yazısı ve parlak siyah yan aynalarıyla dış kısımda farkını ortaya koyuyor. İçeride ise zıt renk dikişle süslenmiş özel döşemeler, ön koltukların orta kısmında Stepway yazısı, parlak krom detayları ve havalandırma kanalları direksiyon başına oturulduğunda hissedilen değişimler arasında.
Makyajlanmış Sandero Stepway halefine oranla baktığımızda dış tasarım anlamında daha kendinden emin bir duruş sergilemiş. Özellikle otomobilin ön tasarımında bu durum çok iyi bir şekilde yansıtılmış.

Geniş ön far yapısı ve radyatör ızgarası ile içine yerleştirilmiş Dacia logosu otomobilin dış görünümünü bizce dışa dönük bir yapıya kavuşturmuş. Bununla beraber küçük delikli şekilde tasarlanmış alt ızgara ve yuvarlak şekilde tasarlanmış sis farları da ön tasarımı tamamlayan diğer bir unsur olmuş… Ayrıca Kaporta ile mükemmel uyumlu tampon ve radyatör ızgarası bütünlüğü hem dinamizm hem de sağlamlık çağrıştırıyor.

IMG_20190224_161340

Stepway’e profilden baktığımızda ise yerden yüksek tasarım yapısının yanında halefine göre daha bir kavisli ve geniş çamurluklarıyla sağlam bir ifadeye kavuştuğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda yan omuz çizgilerinin kapının alt tarafına verilmesiyle alt bölümde bulunan plastik aksam ile uyum içinde bir görünüm oluşturmuş.

Otomobilin arka görünümünde ise genişçe tasarlanmış ve hafifçe öne doğru uzatılmış stop lambaları da özellikle trafikte seyir halindeyken dikkat çekici bir havaya kavuşturulmuş. Yine eski Sandero’da görmeye alıştığımız arka kapak üzerinde yer alan büyükçe Sandero yazısı ve Dacia logosu da markanın ne kadar kendine güvendiğinin bir başka ifadesi olarak görebiliriz!

SUV görünümünü otomobile çok iyi yansıtan yeni Sandero Stepway’in dış tasarımı bizden tam not aldı diyebiliriz.

daciasanderos3

Yeni Stepway’in kokpit tasarımı sadelik ve işlevselliği çok iyi harmanlayarak kullanıcısının hizmetine sunmuş. Yeni nesil Dacia modellerinde de görmeye başladığımız dokunmatik müzik sistemi test aracımızda da yer almış. Buna paralel olarak klasik üç kollu direksiyon simidi, krom kadran, havalandırma çerçeveleri ve direksyon simidinde yer alan krom kaplama kokpite başka bir hava kazandırmış.

Aynı zamanda yeni Stepway’da kullanılan koyu karbon veya çift renkli kokpit paneli de halefine oranla iyileştirilmiş iç mekan malzemesinin en önemli göstergesi olmuş! Dolayısıyla Yeni Sandero Stepway bizce sınıfının diğer araçlarından hiçbir eksiği yok! Stepway’in diğer konfor özellikleri ise şöyle devam ediyor; DACIA Media NAV Navigasyon ve Multimedya Sistemi olan, 7’’ Dokunmatik ekran, yokuş kalkış desteği, Navigasyon, Radyo – Priz ve USB Bağlantısı, Bluetooth® telefon, Direksiyondan kumanda, Eco mode, direksiyondan kumandalı radyo ve MP3 çalar sistemi, manuel klima sistemine yer verilmiş.

IMG_20190224_161253

Motor & Menzil
Yeni nesil Dacia modellerinde ilk kez kullanılmaya başlanan ‘Easy-R’ adı verilen yarı otomatik vites kutusu öncelikle vites geçişlerini biraz hissettirse de genel anlamda sorunsuz bir sürüş gerçekleştiriliyor. 1.5dCi 90bg dizel motorlarla birlikte pazara sunulan Easy-R vites kutusu pratiklik, konfor ve ekonomiyi başarıyla bir araya getirilmiş.

90bg güce ve 220Nm (dizel) Torka sahip motoru sayesinde çok düşük devirlerde bile oldukça iyi tepki veren bu yeni motor sistemi, şehir dışındaki performansını şehir içinde de başarıyla sergiliyor. Stop & Start sistemi sayesinde şehir içinde oldukça ekonomik bir yakıt değeri bizlere sunan yeni nesil Sandero Stepway’in yakıt tüketimi 100 km’de sadece 4 litre oldu. Her ne kadar yarı otomatik sistemden kaynaklanan vites geçişlerindeki rahatsız edici durum özellikle ilk kalkışlarda ve rampada kendini hissettirmekte olduğunu da ifade etmeden geçmeyelim.

IMG_20190222_081545-01

Güvenlik
Yenilenen Sandero Stepway’in güvenlik ekipmanları arasında sürücü ve yolcu hava yastıkları, tekerleklerin kilitlenmesine engelleyen ABS ve acil fren destek sistemi olan AFU, ESP (Elektronik Denge Programı), ASR (Elektronik Patinaj Önleme Sistemi) yer verilmiş.

Fiyat
Test aracımız olan Stepway Style 1.5 dCi 90 bg Easy-R’în anahtar teslim satış fiyatı 86.900 TL’dir. Ulaşılabilir fiyat yelpazesi ile dikkat çeken otomobilin başlangıç fiyatı 54 bin TL seviyelerindedir.

IMG_20190224_161757-01

YORUM FARKI
Yeni Sandero Stepway makyajdan geçirildikten ve yeni nesil Easy-R yarı otomatik vites kutusundan sonra karakteristik özelliği bence bir adım öne çıkmış. Gerek yerden yüksek karoser yapısındaki havalı duruş gerekse de yakıt tüketimindeki cimriliği ile yeni Stepway yeni görünümüyle oldukça dikkat çekeceğe benziyor.

Ön görünümündeki dikkat çekici tasarım detayları ve kokpit bölümünde kullanılan iyileştirilmiş malzeme işçiliği ile yeni Stepway, bence tam anlamıyla Türkiye yollarının otomobili… Şimdiden bu aracı alacakları keyfi bol kazasız sürüşler dilerim.

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
linkedin.com/Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir