Kalp tutulması: CLIO Sport Tourer

By on 30 Nisan 2019
IMG_20190427_122449-01

Renault‘nun en çok satan modelleri arasında yer alan Clio Sport Tourer küçük dokunuşlar ile daha dinamik görünüm ve dolu donanımlara kavuştu. İşte yenilenen Renault Clio Sport Tourer hakkında bilmeniz gerekenler.

TASARIM&DONANIM
Dördüncü jenerasyonu ile birlikte 2012’de karşımıza çıkan yeni Clio, markanın yeni tasarım kimliğini bünyesinde barındıran ilk Renault modeliydi. Yenilenen tasarım yüzü, etkileyici renk seçenekleri ve uygun fiyatı ile ülkemizde en çok tercih edilen modeller arasında yer alan Clio’ya Renault ekibi tarafından küçük dokunuşlar ile daha dinamik bir görünüm ve kalite algısı daha yükseltilmiş bir makyaj yapıldı.

IMG_20190427_122734-01

Yenilenen Clio Sport Tourer’da dikkat çeken ilk yenilik C şekilli gündüz farlarını da içeren Full-LED teknolojisi diyebiliriz. Yeni LED farları zaten hali hazırda oldukça dikkat çekici olan Clio’yu bir adım öteye taşımış. Yenilenen ızgara ve ön tampon oranları modelin daha büyük ve “kaslı” görünmesinde oldukça etkili…

renault-clio-estate-k98-ph2-design-interior-gallery-001.jpg.ximg.l_full_m.smart

Renault kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gören Clio Sport Tourer üst segment modellerinde kullanılan malzemelere yer vererek kullanıcı memnuniyetini bir adım öteye götürmeyi hedeflemiş. İç mekanda kullanılan döşemelerin ve kullanılan plastik malzemenin gerek görsel gerekse hissiyat kalitesine özel önem verildiğinin vurgusu yapılmış.

renault-clio-estate-k98-ph2-design-interior-gallery-003.jpg.ximg.l_full_m.smart

MOTOR&SÜRÜŞ DİNAMİKLERİ
Yenilenen Clio Sport Tourer Türkiye’de, üç adet benzinli ve üç adet dizel olmak üzere altı farklı motor seçeneğiyle sunulmuş. Benzinli motor kanadında 1.2 litre 16V 75 beygir, 1.2 litre 120 beygir (manuel) ve (Test aracımızda olan 1.2 Turbo 120 beygir(otomatik) üniteler görev yapıyor.

renault-clio-estate-k98-ph2-design-interior-gallery-005.jpg.ximg.l_full_m.smart

GÜVENLİK
Yenilenen Clio’da güvenlik ve sürüşe yardımcı sistemler ile birlikte sunulan donanımlarda da ciddi bir zenginleşme mevcut. ABS, elektronik denge sistemi (ESC), acil fren destek sistemi (AFU), yokuş kalkış destek sistemi (Hill Holder), sürücü ve yolcu hava yastıkları, yan hava yastıkları, elektrikli ve ısıtmalı dış dikiz aynaları standart donanım olarak sunulan özelliklerden.

Joy, Icon ve GT Line (Clio Sport Tourer’de bulunmuyor) olmak üzere üç farklı donanım seçeneği ile sunulacak olan yeni Clio ailesinde; arka park sensörü, Full LED farlar, sis lambaları, elektronik klima, elektrikli katlanan dış dikiz aynaları, R-Link, akıllı park sistemi, geri görüş kamerası ise ek olarak sunulan opsiyonlar arasındaki donanımlardan bazıları. Yenilenen Clio’ya intense kırmızı, titanyum grisi, sedef beyaz ve demir Mavi olmak üzere dört yeni renk seçeneği de eklenmiş.

Adsız

Bununla birlikte Clio ailesine eklenen yeni jantlar ve jant kapakları da çok daha geniş kişiselleştirme seçeneği sunulmuş.

Clio’da güvenlik ve sürüşe yardımcı sistemleri ayrıca konfor ekipmanları da dikkat çekiyor. Anti Blokaj Fren Sistemi (ABS), Elektronik Denge Programı (ESC), Acil Fren Destek Sistemi (AFU), Yokuşta Kalkış Destek Sistemi (Hill Holder), sürücü ve yolcu hava yastıkları, yan hava yastıkları, elektrikli ve ısıtmalı dış dikiz aynaları standart donanım olarak yer alıyor.

Arka park sensörü, Full Led Farlar, sis lambaları, elektronik klima, elektrikli katlanan dış dikiz aynaları, R-Link, Akıllı Park Sistemi, Geri Görüş Kamerası opsiyonlar arasındaki donanımlardan bazıları.

FİYAT
Test aracımız olan Renault Clio Sport Tourer Icon 1.2 TCe EDC 120 bg’in anahtar teslim satış fiyatı 122 bin TL’dir. Bizce özellikle SW otomobillerden hoşlanan kullanıcılar için fiyat aralıkları ideal diyebiliriz.

IMG_20190427_122604-01

YORUM FARKI
Yeni Clio Sport Tourer gerek tasarım olarak gerekse de konfor ve geniş iş mekan olarak her zaman olduğu gibi farkını konuşturmuş. Piyasaya çıktığı ilk günden itibaren kendine özgü müşteri kitlesine sahip olan Clio Sport Tourer, bu yeni haliyle de hayran kitlesini bir adım ileri taşıyacağa benziyor.

Oldukça ekonomik bir motora da sahip olan yeni Clio, özellikle şehir içindeki kıvraklığı ile de bizi kendine hayran bıraktı. Gerek rakiplerini kıskandıran tasarımı gerekse de konfor özellikleri ile Yeni Clio 1.2 benzinli otomatik Renault fanatiklerinin vazgeçilmezleri olacak diye düşünüyorum.
Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/THE MAKİNA Grubu
linkedin.com/Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir