Hyundai Santa Cruz’un Satış Tarihi Belli Oldu

By on 23 Nisan 2018
hyundasantafec1

Hyundai’nin geçtiğimiz yıl içerisinde sinyallerini vermeye başladığı seri üretim bir pickup modeli için önümüzdeki iki adet seçeneğin şekillendiğini sizlerle paylaşmıştık. 2015 yılında gösterimi yapılan Santa Cruz ve 2016 yılında tanıtılan Creta STC konseptleri üzerine şekillenen süreç, marka yetkililerinin yaptığı açıklamalarla biraz arafta gibi görünüyordu.

hyundasantafec2

Markanın Avustralya sorumlularından olan Scott Grant‘ın, o dönem “Santa Cruz üzerinden gerçekleşmesi pek mümkün gözükmüyor” açıklamasını dile getirmesine rağmen kullanıcıların geri dönüşlerinin daha ağır bastığına şahit olduk. Kendi içerisindeki düşüncelerden geri adım atan Hyundai, üretim bandı için seçimini bu modelden yana kullandığını 2017’nin sonlarına doğru duyurmuştu. Şimdi ise satış süreciyle ilgili detaylar kendisini göstermeye başladı.

hyundasantafec3

Avrupa pazarına satışıyla ilgili herhangi bir bilginin paylaşılmadığı Santa Cruz’in satış süreci doğrudan Amerika ile başlayacağını ilk adımda belirtmekte fayda var. Modeli 2020 itibarıyla piyasaya sunacağı söylenen Hyundai’nin doğrudan Honda Ridgeline ve Ford Ranger gibi modellerle rekabete girme planı mevcut. Amerika’nın ardından Avustralya ve Kanada gibi yerlerde de satışa sunulması beklenen modelin Hyundai’nin kendi içerisinde karar değiştirecek kadar önemli olduğu da gözden kaçırılmamalı. Konsept versiyonunda 190 beygir güç ve 300 Nm tork üreten 2.0 litrelik dizel motor ile tanıtılan Santa Cruz’un satışa sunulacağı 2020 yılında Tucson’da yer alan motorlardan birisine sahip olması da neredeyse kesin diyebileceğimiz parçalardan bir tanesi. Türkiye’de de çok sayıda meraklısı bulunan pickup sınıfına dahil olacak bu yeni oyuncunun Avrupa pazarına giriş yapmasındaki temel etmenin yine rekabet olacağını düşünüyoruz.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir