Hızlı, Çevik, Taze Kan: KIA Stonic

By on 26 Aralık 2018
IMG_20181218_081805-01

Hızlı (speedy) ve vurgu (tonic) kelimelerinin birleşiminden gelen Stonic ismi aynı zamanda, müzikal ölçekte ilk ve son nota anlamına da gelen ‘yeni’, ‘taze’ ve ‘çeviklik’ manalarını da içeriyor. Red Dot 2018 ödülüne sahip dikkat çekici tasarımı ile göz dolduran Stonic, geride bıraktığımız her yıl satış rakamları ciddi oranda artış gösteren B segment SUV sınıfının bu artışını sürdürmesiyle birlikte 2020’ye kadar çıkış noktasını katlaması bekleniyor.

Bu ilgiyle doğru orantılı olarak üreticilerin yeni modelleriyle zenginleşen segmente Hyundai Kona‘nın ardından KIA Stonic dahil oldu.

Stonic, KIA genlerini sınıfa aktararak kullanıcıların dikkatini çekmeye çalışacak. RIO tabanlı olarak geliştirilen araçta sunulan teknolojik destek ekipmanları da tercih edilebilirliği büyük oranda etki edecek gibi gözüküyor. Bizde sizler adına KIA Stonic’i inceleme fırsatı yakaladık.

IMG_20181218_081827

TASARIM/DONANIM
KIA’nın “kaplan burnu” adını verdiği ızgarasıyla gelen Stonic sınıfının en iyi iç hacmine sahip modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bagaj kapasitesi olarak da sınıfının ihtiyaçlarını karşılayan araç 351 litrelik kullanım alanı vadediyor.

Dış tasarımında güncel KIA tasarım dilinin kullanıldığı Stonic rakiplerinde olduğu gibi oldukça zengin renk seçeneği ve farklı kombinasyonlarla sunuldu.

Tasarım dehası Peter Schreyer’ın imzasını taşıyan Yeni KIA Stonic, kaslı çizgileri ve kavisli yüzeyleri ile güçlü, dinamik ve güven veren cesur bir ifade sergiliyor.

IMG_20181218_081818

Peter Schreyer yönetiminde Avrupalı kullanıcıların beklentilerine uygun olarak Frankfurt – Almanya ve Namyang – Kore tasarım stüdyolarının yakın işbirliği ile tasarlanan Yeni Stonic’in ön ızgarasında, KIA’nın ‘kaplan burnu’ tasarımının hakimiyeti kendini açıkça belli ediyor. Ön ızgara da dahil tüm detayları ile Stonic, KIA’nın güncel tasarım felsefesine sadık bir görünüm sergilemiş. Göz dolduran hacimli çamurlukları ile kendini fark ettiren Stonic, KIA’nın büyük hacimli SUV modellerinin tasarım öğelerini bünyesinde barındırmış.

kiastonic8-1000x562

Kokpit yapısıyla baz alındığı RIO ve kuzeni KONA ile büyük benzerlikleri taşıyan ara sürüş asistanı, otonom acil frenleme sistemi, arka trafik asistanı, dikkat algılayıcı, şerit takip asistanı, uzun far asistanı, elektronik stabilite kontrolü gibi desteklere sahip.

kia_stonic_galeri_ic_04_d

Stonic, ergonomik modern iç tasarımı ve kaliteli malzeme kullanımıyla konforlu yolculuklar vadediyor. Sürücü odaklı orta konsol zarif mimarisiyle dikkat çekiyor. Dokunmatik ekranlı bilgi ve eğlence sistemi ile az sayıdaki düğme kullanım kolaylığını destekliyor. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan tüm fonksiyonları rahatlıkla kumanda edebiliyor.

kiastonic9-1000x562

Dış tasarımda olduğu gibi iç tasarımda da zengin bir kişiselleştirme çeşitliliği bulunan Stonic, standart ve sportif olmak üzere iki farklı direksiyon seçeneğiyle satışa sunuluyor. Kullanıcılar, gri, turuncu ve yeşil olmak üzere farklı renk opsiyonlarından birini seçebiliyor.

kia_stonic_galeri_ic_05_d

KIA Stonic, “6 Hoparlörlü Ses Sistemi”, “7 inç Dokunmatik Ekranlı Multimedya Sistemi”, “Otomatik Hız Sabitleme Sistemi”, “Geri Görüş Kamerası”, “Tam Otomatik Dijital Klima”, “Yağmur Sensörleri”, “Sunroof”, “Led Gündüz ve Stop Lambaları” gibi donanımları kullanıcısına sunuyor.
Modern çağın gereksinimlerine uygun olarak dokunmatik geniş ekranlı bilgi ve eğlence sistemi ile akıllı telefon entegrasyonu vadeden KIA Stonic, direksiyon ve süspansiyon ayarı ile de sürüş zevkini maksimum seviyede tutmayı amaçlıyor.

IMG_20181218_081836

MOTOR&PERFORMANS
KIA Stonic, her biri otomatik şanzımanla kombine edilen ve üstün yakıt verimliliği sunan iki adet küçük hacimli benzinli motor seçeneği ile Türkiye pazarına iddialı bir giriş yaptı. Test aracımızda 1,0 litrelik hacimden 120 HP güç ve 171 Nm tork üreten turbo beslemeli benzinli motor yer alıyor. Bu motor 7 vitesli ve çift kavramayı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman DCT ile birlikte sunulmuş.

IMG_20181218_081756

GÜVENLİK
KIA’nın altyapısal olarak ciddi anlamda güvenliği Stonic hafif alaşımdan platform ve yüksek dayanıklı çelikten güç alıyor diyebiliriz.

Önden çekişli KIA Stonic, Elektronik Stabilite Programı (ESC), Araç Denge Yönetimi (VSM), Yaya Algılama ve Önden Çarpışma Uyarısı (FCA) da dahil Otonom Acil Durum Freni (AEB), Arka Çapraz Trafik Denetimi (RCTA), Kör Nokta Algılama (BSD) ve Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi (LDWS) olmak üzere DRIVE WISE Gelişmiş Sürücü Destek Sistemi (ADAS) çözümleri ile Avrupa yollarında güvenlikten ödün vermeden üstün bir sürüş keyfi yaşatıyor. Uzun Far Desteği (HBA) ve Sürücü Yorgunluk Uyarısı (DAW) gibi özellikleri ile de sürüş güvenliğini daha da geliştiriyor.

VİDEO

FİYAT
Test aracımız olan KIA Stonic Elegance Turbo Sunroof 1.0L Benzin’in anahtar teslim satış fiyatı 123.000 TL’dir.

YORUM FARKI
Avrupa’da olduğu gibi B – SUV segmenti Türkiye’de de hızla büyüyor. B sınıfı SUV ve crossover modellere olan ilgi her geçen gün artıyor. KIA Stonic; tasarımı, sürüş özellikleri, zengin donanım seviyesi ve rekabetçi fiyatıyla kısa sürede tüketicinin gönlünü kazanacak. Çekici ve kullanışlı bir SUV olması ve üstün yakıt verimliliği sunan tutumlu motorları ile Türkiye’de önemli bir satış grafiği yakalayacağına inanıyorum.

Avrupalı tüketicinin görüş ve beklentileri doğrultusunda Avrupa’da tasarlanan kompakt boyutlu crossover Stonic, dikkat çekici tasarımı ile beğeni topluyor.

Kia, ürün gamının en son halkasını oluşturacak olan yeni B segmenti crossover modeline Stonic adını veriyor. Stonic, müzikte ilk ve son nota dizinini ifade eden Speedy ve Tonik kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Yeni KIA Stonic görünümü ve tarzıyla kompakt SUV segmentine son derece atak ve kıvrak, tamamen yeni ve taze bir yaklaşım getiriyor.

Yüksek omuz çizgisini tamamlayan eğimli tavan çizgisi ve özel olarak tasarlanan tavan rayları aracın sportif görünümünü desteklerken, tamamen özgün stop lambası tasarımı ise Stonic’in genç ve fütüristik görünümü ile bütünleşiyor. Keskin yatay çizgiler ve yumuşak yalın yüzeylerin birbiriyle uyumunu gözler önüne seren KIA Stonic, kompakt boyutları ve düşük ağırlık merkezi ile B-crossover segmentine tamamen yeni bir soluk katıyor.

Yeni Stonic’in iç mekan yatay çizgileri, yalın yüzeyleri ve geometrik formları dış tasarımını tamamlıyor. Teknolojiyi ve ergonomiyi esas alan Yeni KIA Stonic, kompakt boyutlara karşın akıllıca uygulanan mimari sayesinde sürücü ve beraberindeki yolculara geniş ve konforlu bir yaşam alanı sunuyor. 352 litrelik bagaj hacmine sahip KIA Stonic, iki katlı bagaj zemini ile de kullanım kolaylığını destekliyor.

KIA Stonic’i tercih edeceklere şimdiden maksimum keyifli sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Kalın Sağlıcakla…
Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
linkedin.com/Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir