Etkileyici Tasarım, Teknolojiyle Hyundai i20’de Buluşuyor

By on 19 Şubat 2020
Hyundai Yeni i20 (2)

Cenevre Otomobil Fuarı‘nın Türkiye için belki de en önemli ismi 2020 Hyundai i20 olacak. Uzun süredir devam eden test sürecinde kamuflajlı fotoğraflarıyla kameralara yakalanan modelle ilgili ipucu niteliğinde gelişmeler görmeyi bekliyorduk.

Hyundai Yeni i20 (7)

Hyundai ise bizi bu bekleyiş sürecinde işi çok uzatmadan, kartlarını net şekildem masaya koyarak karşıladı. Resmi kaynaklar üzerinden ilk fotoğrafları paylaşılan yeni i20, başlı başına değişen karakteriyle çok daha modern bir karakter ortaya koyuyor. Özellikle arka bölümünde kullanılan yapıyla daha önce gördüğümüz hiçbir Hyundai modeline benzemeyen otomobilin, Yaris ile birlikte rekabeti iyice karıştıracağını söyleyebiliriz.

Hyundai Yeni i20 (5)

2008 yılında başlayan macerasında üçüncü jenerasyonuyla asfalta çıkacak olan i20, değişen karakteriyle i30 için de bazı mesajlar içeriyor. Özellikle ön bölümde net bir şekilde keskinleşen yüz, Korelşi üreticinin yeni formülü olarak değerlendirilebilir. Arka bölümde kullanılan değişimide LED stopların etkisini de özellikle hissedeceğiz.

Hyundai Yeni i20 (6)

Kokpit bölümüyle ilgili şimdilik herhangi bir detayın paylaşılmadığı i20’nin iki motorla beraber üç şanzıman seçeneği sunuyor. Modelin en dikkat çeken motor seçeneği 1.0 litrelik T-GDi ünite. Bu motorda 100 ve 120 beygirlik iki farklı güç çıkışı mevcut. Ayrıca Hyundai, i20 modelinde ilk kez 48-volt yarı hibrit aktarma organına yer veriyor. Bu yeni system sayesinde yüzde 3 ila 4 oranında yakıt sarfiyatı ve aynı zamanda emisyon oranlarında azalma elde ediliyor.

Yedi ileri DCT ve yeni geliştirilen 6 ileri manuel (iMT) şanzımanla kombine edilen 48-volt yarı hibrit, hızlanma esnasında da performansa katkıda bulunuyor.

Bu motorun haricinde 1.2 litrelik MPi, 4 silindirli benzinli üniteye de yer veriliyor. Beş ileri şanzımanla sunulan bu motor, 84 beygir güç üretiyor. Selefi ile karşılaştırıldığında yüzde 4 ağırlığı azaltılan Hyundai i20, sürüş keyfinden ödün vermeden daha ekonomik bir yakıt tüketimi elde ediyor.

İzmit’teki Hyundai Assan fabrikasında üretilecek olan araç, 45’ten fazla ülkeye ihraç edilerek ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam edecek. Hyundai i20, 3 Mart’ta Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldıktan sonra yılın ikinci yarısında Avrupa’da satışa sunulacak.

Önümüzdeki günlerde netleşecek olan süreçle ilgili son gelişmeler her zaman olduğu gibi ilk olarak otosevdasi.com’da olacak.

Hyundai Yeni i20 (4)

 

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir