En Yakışıklı X: Opel Mokka X

By on 13 Kasım 2018
IMG_20181111_173542-01

Piyasaya sunulduğu 2012 yılından günümüze 600 binden fazla sipariş alan Opel’in birinci nesil Mokka’sı, Avrupa genelinde sınıfındaki en popüler otomobillerden birisi olma başarısını göstererek satışa çıktığı ilk günden bu yana ülkemizde yaklaşık 12 bin adet satıldı.

Opel’in Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyerini yaptığı Yeni Mokka X, Göze çarpan sportif dış tasarımı, yeni iç mekânı, yeni nesil bilgi-eğlence sistemleri ile segmentindeki güçlü konumunu sürdürmeyi hedefliyor. Opel’in gelecek nesil SUV ve Crossover modellerinin habercisi olan markanın yeni nesil segment kimliği olan X, müşterilerin klasik gövde tipi ile sportif, havalı, son moda SUV ve Crossover gövde tipi arasındaki geçişi belirtiyor. Yeni Mokka X’in hakkındaki detaylar gelin hep birlikte daha yakından tanıyalım.

IMG_20181111_173614

Öncelikle Yeni Opel Mokka X’in Yeni ön görünümü, kanat şekilli yatay ön ızgarası, LED gündüz farlarının belirgin duruşu ve keskin çift kanat formuyla Opel’in yeni tasarımını yansıtmış. Dolayısıyla bu yeni tasarım formatı Mokka X’e daha geniş, daha sağlam, daha atletik ve kaslı bir duruş kazandırmış!

Bununla beraber Yeni Mokka X bir önceki modelin önemli özelliklerini korurken bunların üzerine yeni geliştirmeleri de bünyesine eklenmiş. Yeni Mokka X’in ön görünümü Opel’in gelecek tasarım stratejisine uyumlu şekilde, kanat şekilli ön ızgara ve çift kanat şekilli LED gündüz farlarıyla bütünleşmiş! Aynı zamanda ön tampon daha geniş, sağlam ve kaslı bir duruş sergilemiş. Arka tarafta ise bu duruş devam ettirilmiş… Aracın yan görünümde ise bir önceki modeldeki sportif ve kaslı yapısı korunarak Opel imzası olan bıçak sırtı çizgisi ile başarılı bir şekilde devam edilmiş.

2016-Opel-Mokka-X-İç-Tasarım

İç mekânda Yeni Astra’dan esinlenilen yepyeni yatay ön konsola sahip olan Mokka X, 7 ve 8 inçlik dokunmatik ekranları merkez alınarak tümüyle yeniden geliştirilmiş. Ön konsolda daha sade bir tasarıma kavuşturulan otomobilde IntelliLink bilgi-eğlence sisteminin yeni nesil 2 sürümü Yeni Opel Mokka X ile sunuldu. Bu yeni uygulama sayesinde hem Apple CarPlay hem de Android Auto telefon uygulamaları üzerinden akıllı telefon dünyasını otomobilin içine taşıyacak ve myOpel uygulama mağazasına da erişilebilme olanağı da sağlanmış!

a3049082-620x413

Bizce Yeni Mokka X’in tasarımı kadar teknolojik ve konfor özellikleri de dikkat çeker nitelikte… Uzun süredir gece sürüşünü daha güvenli hale getirmeyi amaçlayan Opel, Alman mühendislerinin tasarladığı yeni AFL LED farlar bu hedefe yönelik önemli bir adım atmış. Mokka X’de opsiyonel olarak sunulan (test aracımızda vardı) AFL LED farların halojen farlara göre yüzde 30 daha parlak beyaz ışığı geceyi gündüze çeviriyor ve her sürüş pozisyonuna uyum sağlıyor.

Otomobilde öne çıkan diğer konfor özellikleri ise şöyle: Geri görüş kamerası, anahtarsız çalıştırma sistemi, ısıtmalı ön koltuklar ve direksiyon simidi, AUX, USB ve Bluetooth bağlantısı, Çift Bölgeli Elektronik İklim Kontrollü Klima (ECC), IntelliLink NAVI 900 Bilgi ve Eğlence Sistemi (8″ Dokunmatik Renkli Ekran) – 3 boyutlu navigasyon ve Türkiye haritası, yokuş kalkış ve iniş desteği, 1372 litreye kadar çıkarılabilen bagaj hacmi, sunroof, ergonomik koltuklar gibi özellikler konforlu sürüşümüze destek anlamında öne çıkıyor.

2017-opel-crossland-x-9

MOTOR-PERFORMANS
Mokka X’in kalbinde yer alan 1.6 litrelik CTDi altı ileri otomatik şanzımanlı Ecoflex motoru 136 beygirlik güç üretip 320 Nm Tork değeriyle bu gücü desteklemiş. Otomobili ilk teste aldığımızdaki ortalama yakıt tüketim değeri 7.1 iken testimiz sonunda şehir içi sakin kullanımımız sonucunda rakam 6.8 litre olarak gerçekleşmiştir! Her zaman dediğimiz gibi bir otomobilin gazına ne kadar çok yüklenirseniz o otomobil dünyanın en ekonomik motoruna sahip olsa bile yakıt sarfiyatı tavan yapar… Bizde bu ilkemiz ışığında aldığımız tüm test araçlarında itina ile uygulayıp yakalayabileceğimiz en düşük yakıt seviyesine indirmeyi hedefliyoruz ve de başarıyoruz!

Daha öncesinde 1.4 litrelik Turbo benzinli motorunu kullandıktan sonra açıkçası performans olarak aralarında fazla bir uçurum olmadığını ifade etmek isteriz. Dizel Versiyonunda dikkatimizi çeken bir diğer unsur ise aracın içerisine biraz fazla içeri gürültü vermesiydi. Bazı durumlarda örneğin ani hızlanmalarda otomobilin motor sesi kokpit bölümünde rahatsız edici düzeye ulaşabilmekte bunu da bir dip not olarak alabilirsiniz. Bunların dışında kusursuz vites geçişleri ve ekonomikliği ile dizel motor tercih edilebilir.

IMG_20181111_173622

GÜVENLİK
Yeni MOKKA X’de Trafik İşareti Tespit Sistemi, Şerit İhlali Uyarı Sistemi, Gelişmiş park pilotu ve Kör Nokta Uyarı Sistemi, Ön Çarpışma İkazı gibi sürücü destek sistemleriyle sunulmuş. Bununla birlikte ön çarpışma uyarı sisteminde LED uyarı ekranı daha da geliştirilmiş!

Önünde seyreden otomobil arasındaki mesafe aşırı hızlı kapandığında kırmızı LED’ler ön cama yansıtan araç ayrıca sesli bir ikaz da sürücüye frenleme yapması gerektiği uyarısını da veriyor. Şeritten Ayrılma Uyarısı 60 km/sa ve üzeri hızlarda otomatik olarak etkinleştiren MokkaX otomobilin istem dışı şeridinden ayrılması durumunda gösterge panelinde bir işaret ve sesli bir ikazla sürücüyü uyarıyor.
Mokka X’de yer alan standart güvenlik ekipmanlarından gözümüze çarpan bazıları ise şu şekilde: ABS fren sistemi, Ani Fren Desteği (PBA), Çekiş Kontrol Sistemi (TCPlus), Düz Hat Denge Kontrolü (SLSC), Elektronik Stabilite Programı (ESP), Lastik Basıncı Takip Sistemi, Virajda Denge Kontrolü (CSC), Katlanabilir Pedal Sistemi (PRS), sürücü-yolcu-perde ve yan hava yastıkları…

FİYAT

Test aracımız olan Opel Mokka X 1.6 136 HP Otomatik Şanzıman AT-6 ( Dizel ) anahtar teslim satış fiyatı 172.400 TL‘dir. Aracın ülkemize giriş fiyatı 150 bin TL’den başladığını da ifade etmek isteriz.

IMG_20181110_162847-01

YORUM FARKI

Opel ailesi son yıllarda tasarımdan tutunda motor teknolojisine kadar evrimsel bir süreç geçiriyor desek abartmış sayılmam sanırım. Bunu söylerken Opel markasını yakından takip eden fanatikleri de bana hak vereceklerdir diye düşünüyorum. Yeni nesil tasarımsal halkanın son üyelerinden biri olan Mokka X’de kardeşi Yeni Astra’nın genlerini taşıdığını da ifade etmek isterim.

Gerek iç tasarımındaki benzerlikler gerekse de kaslanmış duruşuyla Opel markasının gelecekte bizlere ne gibi yeni sürprizler yapacağının işaret fişeğini yakan Mokka X, tamamen yenilenen ve eğlenceli hale getirilen teknolojik özellikleriyle de bizden tam not aldı. Bu yeni halkaya önümüzdeki dönemde Insignia’nın da katılacağının müjdesini sizlerle paylaşmak isterim. 136 beygirlik dizel motorunu test ettiğim aracın vites geçişleri gerçekten şahane düzeyde!

Yakıt tüketimine gelecek olursak araç ile yaptığım şehir içi dolaşımlarımdan çıkan sonuç beni tatmin eder nitelikte oldu. Ancak “Gaza” gelip gaz pedalına çok yüklenirseniz bende günah gider zira rakamlar yukarıya doğru çıkabilir benden uyarması!

Bence Opel’in segmentinde en çok tercih edilen B-SUV modeli Mokka X sportif, havalı, son moda SUV ve Crossover gövde tipi arasındaki geçişi simgelemiş.

Bu otomobili tercih edeceklere şimdiden kazasız maksimum keyifli sürüşler dilerim. Bizi takip etmeye devam edin…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerini takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
linkedin.com/Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir