En Fiyakalı Sedan: Mercedes A200

By on 01 Eylül 2019
IMG_20190823_102159-01

SUV’lerin hegemonyası altında devam eden küresel otomobil rekabetinde eski günlerini yakalamak isteyen en temel sınıf şüphesiz sedan. Özellikle premium üreticiler cephesinde yükselen yıldızlar kompakt ligde olurken, Türkiye’deki pazarı yeni oyuncusuna geçtiğimiz aylarda kavuştu.

Bizim için 650 kilometreyi bulan test süresi, potansiyel alıcıların aklındaki soru işaretlerini cevaplama konusunda fazlasıyla yeterli oldu diyebiliriz. Dolayısıyla sizler için otosevdasi.com olarak yeni nesil A200 test ettik. İşte otomobil hakkında merak edilen ayrıntılar…

sedan11

TASARIM&DONANIM

Yeni A-Serisi, Mercedes-Benz’in minimal tasarım felsefesinin bir sonraki adımını temsil ediyor aslında. Yeniden ele alınan ölçüler ve gövde oranlarıyla sportif ve dinamizm odaklı dış tasarımda aşağıya doğru kıvrılan motor kaputu, meşale formlu LED gündüz farları ve ön ızgara büyük rolü üstlenmekte. Artırılan aks mesafesi ve yan tasarım boyunca uzanan çizgi sayesinde araç görsel olarak daha uzun görünürken, öne doğru uzatılan motor kaputu dinamizmi destekliyor.

Daha da büyüyen çamurluklar sportifliği desteklerken aynı zamanda daha tok ve olgun bir görünümü beraberinde getiriyor. Daha yüksek cam çizgisi sayesinde daha geniş bir arka tasarım elde edilirken omuz çizgisi belirginleşiyor. Yeni A-Serisi 0,25’lik sürtünme kat sayısıyla sınıfının en aerodinamik otomobillerinden birisi olarak da dikkat çekmekte.

sedan1

Bizce A-Serisi dış tasarımından ziyade iç tasarımıyla birlikte getirdiği lüks ve modern detaylarla ön plana çıkacak bir otomobil. Burada E ve S-Serisi gibi amiral gemilerinde gördüğümüz parçaları bir devrim oluşturmak için kullanan Mercedes’in ön konsol ve gösterge paneli yaklaşımı sınıf standartlarını yeniden belirleyebilir.

mercedes-a-serisi-sedan-fiyat-türkiye-014-1024x632

Geniş ekranlı gösterge paneli iki adet yatay ekrana bölünürken alt bölüm bir girinti ile üst bölümden ayrılıyor ve böylece gösterge paneli görsel olarak havada süzülüyor izlenimi uyandırıyor. Ambiyans aydınlatması bu etkiyi daha da artırırken, isteğe bağlı olarak 64 farklı renk alternatifi sunuluyor. A-Serisi’nin giriş seviyesindeki versiyonunda 7 inç‘lik boyutla sunulacak olan ekranlar en üst donanımda 10,25 inç‘e kadar yükselecek.

2019-mercedes-a-serisi-sedan-a200-1-3-amg_5cfa2ad72911f

Yeni A-Serisi, aynı zamanda Mercedes me connect teknolojisiyle de çok ciddi bir destek sunuuyor. Bünyesinde barındırdığı yapay zekâ teknolojisiyle öğrenme özelliğine sahip olan MBUX, kişiselleştirilebiliyor ve kendini kullanıcı davranışlarına uyarlıyor. Bu yönüyle sürücü, yolcular ve otomobil arasında bir bağ kuran bu sistem “Hey Mercedes” anahtar kelimesi ile aktif hale geliyor.

yeniaserisitr17

Doğal konuşma dilini de anlama özelliğine sahip olan akıllı sesli komut sistemi ve ön cama yansıtılan sanal gösterge paneli diğer önemli özellikler olarak öne çıkıyor. Yeni A’nın önceki nesle göre 29 litre artışla 370 litrelik bir bagaj kullanıma sunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

sedan14

Mercedes’in kompakt sınıfta bir ilk olarak hava gereksinimine bağlı olarak açılıp kapanan plakalara yer veriyor olması da takdiri hak eden parçalar arasında. Hiper otomobil sınıfından anımsayabileceğimiz bu sistem performanslı sürüş sırasında aracın aerodinamik olarak rahatlamasına yardımcı oluyor.

Lakin yeni jenerasyonla birlikte özellikle kokpit konusunda Mercedes’in çok başarılı bir strateji izlediğine şahit oluyoruz.

yeniaserisitr18

 

Üst segmentlerde yer yer farklılık gösteren ve kullanıcılara “keşke” dedirten temel özellik kayıpları A-Serisi için kesinlikle söz konusu değil. 12,3 inçlik ebatıyla konsolu domine eden multimedya ekran, ailenin diğer üyelerinde ne ise burada da aynı başarılı işlevi görüyor.

Sistem içerisindeki yazılım mühendisliği ve çalışmışmış hissiyatı ise kesinlikle takdir edilesi cinsten. Grafiklerin kalitesi, ince düşünülmüş menü geçişleri ve özellikle gece sürüşünde ambiyansa olan katkısı bu ekranları en iyi yol arkadaşınız haline getirmiş.

Söz konusu ambiyans olduğunda, kokpit ışıklandırmalarının oluşturduğu mükemmel birliktelik de kullanıcılarını fazlasıyla memnun edecek donanımlar arasında. Ekranlarla ilişkili olarak kol dayamanın önünde konumlandırılan kumanda paneline de değinmek gerekiyor. Ekranlarda içimizde uyanan çalışılmış hissinin buradaki devamlılığını da özellikle belirtmeden edemiyoruz.

Bir bilgisayar touchpad kalitesinde akıcılığı bulunan ve geri bildirim konusunda oldukça keyif veren bir deneyim aklımızda kalanlar arasındaki yerini aldı. Çift bölgeli klima desteğiyle arka tarafta oturan kullanıcılar için de konforlu bir yolculuk vadeden A-Serisi Sedan’da sunulan diz mesafesi de sınıf standartları göz önüne alındığında gayet yeterli. Bagaj hacmi konusunda 420 litrelik kullanım alanı sunan model, CLA’nın bu alanda 40 birim gerisinde konumlandırılmış durumda.

sedan10

A-Serisi Sedan ülkemize Style ve AMG olmak üzere iki farklı paketle tercih edilebilen bir otomobil olarak giriş yaptı. Deneyimlediğimiz Style pakete ise ağırlıklı olarak temel ihtiyaçlara cevap verebilecek parçalarla donatılmış diyebiliriz. Bunlar içerisinde LED ışıklandırma grubu, 16 inçlik jant seti, yağmur sensörlü silecekler, hız sabitleyici ve sınırlayıcı, aktif park yardımcısı ve geri görüş kamerasını ön plana çıkarabiliriz.

İşin opsiyon kısmı ise söz konusu bir Mercedes olduğunda sayısını hatırlamakta zorlanacağınız seviyelere çıkabiliyor. Tüm bunlar içerisinde anahtarsız giriş ve çalıştırma sisteminin standart olarak gelmemesi bizi şaşırtan noktalardan birisi oldu. Günümüz güvenlik teknolojilerinin çoğu ise, fiyatı 21.500 TL’ye varan ek ücretlerle otomobile dahil ediliyor.

Bu noktada otomobili Style paketi üzerinden tercih edeceklerin yaklaşık 10.000 TL için de opsiyonlara ayırmasını önerdiğimizi belirtmeden geçmeyelim. Deneyim konusunda aklımızda kalan ilk parça hız sabitleme sistemi oldu. Direksiyon üzerindeki kumandaları hassas tasarlayan mühendisler, farklı şiddetli tepkiye göre hız artışını 5 ile 10 birim arasında değişebilecek şekilde geliştirmeyi tercih etmiş.

Bu seçeneğin uzun vadede çok fazla işlevsel olacağını söyleyebiliriz. Kullanılan geri görüş kamerasının kalitesi fazlasıyla tatmin edici. Özellikle gece sürüşlerinde yapacağınız park manevralarında da sizi hayal kırıklığına uğratmayacak diyebiliyoruz.

MOTOR&PERFORMANS
İki farklı versiyonu üzerinden pazarda olan A-Serisi Sedan’ın bizim deneyimlediğimiz versiyonu A200 koduyla gelen benzinli seçenek oldu. 163 beygir güç ve 250 Nm tork üreten bu 1,4 litrelik bu motor 7 ileri çift kavrama şanzımanla kombin ediliyor. Motor için söylenecek ilk kelimenin beklenenin ötesinde performans vadettiği. Nitekim rakamlara baktığınızda neredeyse 260 Nm tork üreten dizel ile aynı seviyede oluşu, bunun ilk parıltısını kağıt üzerinde veriyor aslında.

Asfalt üzerinde de, isteklerinize doğrudan cevap verebilen ve sportif sürüşe ciddi oranda olanak tanıyan bir otomobille karşılaşmaya hazır olabilirsiniz. İstikrarlı çalışan şanzımanın da hakkını teslim etmeden geçmeyelim. Burada eleştirilebilecek tek nokta ise, kendisini biraz fazla hissettiren turbo gecikmesi.

GÜVENLİK

Yeni Mercedes-Benz A-Serisi kokpit detaylarının yanı sıra elektronik sürücü asistanlarını da abilerinden alıyor. Belirli sürüş koşullarında yarı otonom sürüş gerçekleştirebilen otomobilin gelişmiş kamera ve radar sistemleri sürüş istikametindeki 500 metrelik mesafeyi tarayabilme yeteneğine sahip. A-Serisi ayrıca sürüş destek fonksiyonlarını yerine getirmek için harita ve navigasyon verilerinden de yararlanıyor.

Böylece sürüş destek sisteminin bir parçası olarak Aktif Takip Yardımcısı DISTRONIC örneğin viraj, sapak veya kavşaklardan önce konforlu bir şekilde hızı düşürerek farklı sürüş koşullarında sürücüyü destekleyebiliyor. Bunun dışında Aktif Acil Durum Fren Yardımcısı ve Aktif Şerit Değiştirme Yardımcısı gibi çözümler de sürüş esnasında sürücü destekliyor.

FİYAT

Test otomobilimiz olan A200 Sedan Style‘ın anahtar teslim satış fiyatı 246.100 TL‘dir. Aracın AMG versiyonunu almak isterseniz ise 294.600 TL‘dir

IMG_20190823_102218-01

YORUM FARKI

Baştan sona yenilenen ve kendine has bir karaktere bürünen A200 Sedan, büyük abilerinekafa tutarcasına pazara hızlı bir giriş yaptı. Gerek farklı tasarımı gerekse de benim de kendine hayran bırakan iç mekan tasarımı ve aydınlatma renkleri ne kadar doğru bir otomobil olduğunun en önemli kanıtı olsa gerek.

Özellikle sesli komutlara verdiği anında tepki ile de başarılı olan A200’ün markanın gelecekte neler yapabileceğinin bir örneği olarak karşımıza durması da sektör adına ayrı bir başarı diye düşünüyorum.

Bütün bunlara ek olarak aracın ekonomik 1.4 litrelik benzinli motoru da performas ve ekonomiklik anlamında da oldukça başarılı olmuş.

Fiyat konusunda ise maalesef biraz yüksek olan A200’ün bence hiç suçu yok. Zira ülkemizdeki bu acımasız vergilendirme politikasının bir kurbanı da bu güzel otomobil oldu!

Ama alım gücü olanlara tavsiyem A200 test edin ondan sonra kararınızı şekillendirin derim. Pişman olmazsınız 🙂

Selamlar Sevgiler…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Artı/Eksi

+ Tasarım, multimedya sistem ve kokpit, konfor, ekonomik motor.
 Turbo gecikmesi, standart donanım yetersiz hissettirebilir.

 

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
linkedin.com/Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir