Cam Filminde Karar Açıklandı: işte Detaylar!

By on 20 Aralık 2017
191220171359450263877

Türkiye gündeminden haftalardır düşmeyen cam filmi konusunda son karar verildi. Birçok kişinin merakla beklediği konu en sonunda nihai bir sonuca kavuştu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın geçen hafta düzenlediği toplantıda cam filmi tartışmasına son nokta konuldu. Toplantıda Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 14. maddesinde yapılması planlanan değişiklikler tasarı haline getirilmiş durumda. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’na sunulan tasarıda, “Araçların ön camına hiçbir şekilde film uygulaması yapılamaz. Sürücünün 180 derece ön görüş alanı içerisinde sağ ve solunda kalan yan camlara cam filmi ile birlikte camın toplam ışık geçirgenliğinin en az yüzde 70 olması şartıyla cam film uygulanabilir” detayına yer veriliyor.

Yeni tasarıda sürücülerin arkasında kalan camlara film uygulanabileceği kaydedilirken, uygulanan filmle birlikte camın ışık geçirgenliğinin yüzde 70’in altında olabileceği belirtiliyor. Ayrıca, yolcu taşıma araçlarının acil çıkış camlarına film uygulanamayacağı kaydediliyor. Bu gerçekten önemli ve mantıklı görünüyor. Hatırlarsınız cam film geçtiğimiz aylarda terörle mücadele gerekçesiyle alınan bir kararla yasaklanmıştı. Ardından atılan tüm adımlar sonucunda ise nihai bir karar alındı.

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir