47 yıllık Hikayenin En Fiyakalı Sayfası: Range Rover Velar

By on 05 Ocak 2018
IMG_20171228_130123-01

Mercedes, BMW ve Audi gibi üreticilerin SUV pazarındaki inanılmaz rekabetine zaman geçtikçe ürün gamlarına ekledikleri yeni modellerle şahit oluyoruz. Hemen hemen her segmente özel ayrı bir modelle kullanıcıları çekmeye çalışan markaların bu rekabeti son yılların en çeşitli otomobil kataloglarını görmemize vesile oluyor. Söz konusu SUV olunca da tüm genetiği ve üretim mantalitesi bu segmente odaklanmış Land Rover ve Jeep gibi üreticilerin yeri ve performanslarının halen en iyiler olarak kabul edildiğini de belirtmekte fayda var.

Markaların aralarındaki segment rekabetiyle birlikte bu tarz üreticiler de haliyle ara segmentlere girme gereği duymak zorunda kalıyor. Bunun son örneğiyse Velar ile Range Rover olacak gibi. Velar ismini ilk defa duymuş olabilirsiniz lakin bu isim Range Rover tarihine hiçte yabancı değil. Land Rover bünyesindeki markanın kuruluş aşamasının ilk basamağı olan 60’lı yılların son dönemlerinde prototip olarak tasarlanan ilk modeller üç yıl boyunca Velar adıyla üretildi. Bizde sizler adına otosevdasi.com olarak Velar’ı yakından inceledik.

IMG_20171228_130208-01

TASARIM-DONANIM
Range Rover Velar’ın dış bölümündeki fark edilebilir değişimler ön bölümde ızgaradan başlıyor. Ailenin tüm versiyonlarında olduğu gibi güncellenen formuyla çok daha modern bir yapıya kavuşan araçta laser LED ön ışıklandırma ve arka bölüm değişim kapsamında dikkat çekiyor.

Aracın dış tasarımında ufak değişimler yapılmasının nedeniyse ünlü tasarımcı Gerry McGovern tarafından; “Range Rover müşterileri amiral gemisi niteliğindeki modelin çok fazla karakter değişimine gitmesini istemiyor. Sadece belirli dokunuşlarla daha iyi gözükmesi hali hazırdaki ana talep.” şeklinde tanımlanıyor. Dış yapıda elden geçirilen son noktalarsa ön ve arka tamponlar. Aracın kaslı görünümünü güçlendiren bu parçalarla bildiğimiz Range Rover kimliği devamlılığını sürdürüyor.

Range Rover ailesine bu yıl katılan Velar, Evoque ve Sport modellerinin arasına dahil olarak markanın yeni sınıfa giriş anahtarı olmuştu. Özellikle Mercedes, BMW ve Audi gibi markaların yaygın olduğu premium SUV sınıfında, Jaguar F-Pace ve E-Pace‘te olduğu gibi farklılık arayan kullanıcılara hitap eden Velar, dikkat çeken tasarımı ve ebatlarıyla her türlü kullanıma uygun bir yapıya sahip.

Dış tasarımında Range Rover’ın güncel tasarım dilinin halim olduğunu gördüğümüz Velar’ın içerisindeki detaylar da bizleri heyecanlandıran etmenler arasında. Merkezde yer alan 12.3 inçlik büyük ekranla birlikte direksiyonun arkasında yer alan sürücü ekranının tamamen elektronik formda olduğunu rahatça görebiliyoruz. Bu ekranla birlikte direksiyona entegre edilmiş yine sanal tuşların oluşturulduğu küçük ekran da Velar’ın elini kuvvetlendirecek olan detaylar arasında gözümüze çarpıyor.

Velar, dış görünümünde Evoque ile Sport modellerinin çizgilerini taşıyor. Yüz kısmı Evoque ile benzerlik gösterirken, genel görüntü Sport modelini andırıyor.

rangerovervelarleaked14-1000x562

Çarpıcı oranları, kesintisiz tasarım çizgisini vurgulayan gizli kapı kolları, sadelik felsefesi üzerine kurulu şık detaylarıyla Yeni Range Rover Velar, 550 metreye kadar gün ışığında aydınlatma sağlayan Matrix Laser Led Farları ve Yüksek Çözünürlüklü Çift Dokunmatik Ekranı ile Yeni Velar, üstün teknolojik özellikleri ile rakiplerinden ayrışıyor.

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi en büyük değişim “Sarayın” içerisinde bizleri karşılıyor. Tamamen dijital olan ekranlarla donatılan kokpitte 12 inç‘lik yüksek çözünürlük sürücü ekranı ve 10 inç‘lik multimedya ekran, Velar’dan aldıkları övgüleri sürdürmeye devam edecek.

rangerovervelarleaked16-1000x562

Arka tarafta seyahat eden yolcular için de televizyon niteliğinde ekranların kullanıldığı içeride; USB, HDMI ve 12-volt için on yediyi bulan bağlantı noktası, sekiz cihaza kadar 4G Wi-Fi hotspot desteği gibi önemli parçalar yer alıyor. Revize kapsamında ön koltukları da elden geçiren Range Rover ekibi 24 farklı şekilde ayarlanabilen bu koltuklarla birlikte seyahat kalitesinin önemli oranda arttığının altını çiziyor. Isıtma, soğutma ve masaj gibi desteklere de sahip olan bu koltukların, sunulan yeni mobil uygulama üzerinden katlama işlevine kadar kontrol edilebildiğini de belirtmekte fayda var.

Land Rover, yeni bilgi-eğlence sistemini “Touch Pro Duo” olarak adlandırıyor. Bu sistem dört çekirdekli Intel işlemcisi ve 60 GB kapasiteli SSD hard diske sahipken, ultra hızlı internet bağlantısı sunulmuş. Velar’ın teknolojik özelliklerinden birisi de 550 metre uzaklığa kadar aydınlatabilen Matrix-Lazer LED farları!

4803 mm uzunluğunda, 1930 mm genişliğinde ve 1665 mm yüksekliğinceki modelin aks aralığı 2874 mm (Evoque: 2660mm, Range Rover Sport: 2923mm). Modelin aks aralığı ve alüminyum mimarisi Jaguar F-Pace ile aynı. Velar, BMW X6’dan daha küçük (4909mm uzunluk, 2933mm aks aralığı), X4 modelinden ise daha büyük (4671 mm uzunluk, 2810 mm aks aralığı). Velar 632 litre bagaj kapasitesine sahip, arka koltuklar katlandığında kapasite 1731 litreye çıkıyor.

rangerovervelar1-1000x562

MOTOR-PERFORMANS
2 litrelik motoru 240 beygirlik gücüyle dikkat çeken Velar’ın 500 Nm’lik muhteşem torkuyla performans tutkunları için de ideal bir SUV…

Sekiz ileri otomatik şanzımanı kesintisiz vites değiştirme özelliğini olağanüstü hızlı tepkiyle bir araya getiren Velar’ın ortalama yakıt tüketimi ise 8.4 litre seviyelerinde gerçekleşti. Velar ile uzun yola çıkarsanız bu rakamın 6 litrelere kadar düştüğünü görebilirsiniz.

GÜVENLİK
Öncelikle Range Rover Velar, Euro NCAP güvenlik testinde 5 yıldız almayı başararak dünyanın en çok arzulanan ve en güvenli lüks SUV’larından biri olduğunu kanıtladı. Öncü süspansiyon teknolojisi ve kapsamlı sürücü destek sistemleri ile birlikte yeni Range Rover Velar, dünyanın en güzel SUV’u olmasının yanında en güvenli SUV’larından biridir.
Üstün güvenlik ekipmanlarına sahip olan Velar’ın öne çıkan özellikleri arasında:

TORQUE VECTORING
Frenleme ile Torque Vectoring, Akıllı Güç Aktarım Dinamikleri ile birlikte çalışarak virajların kontrollü ve hassas şekilde dönülmesini sağlar. Bu iki özellik, birlikte motor torkunun dört tekerlek arasında dağıtımını dengeleyerek aracın yere sağlam bir biçimde basmasını sağlar.

ADAPTIVE DYNAMICS
Bu sistem, gövde ve direksiyon hareketlerini saniyede maksimum 500 kez izleyerek düz bir sürüş ve ideal kontrol sağlar. Yumuşak ve sert arasında sürekli değişken amortisör ayarları sunarak sürücü komutlarına ve yola tepki gösterir.

DİNAMİK DENGE KONTROLÜ
Dinamik Denge Kontrolü (DSC), aracın dinamik davranışını izler ve aracın sürücünün hareketlerine uygun tepki vermediğini algılaması durumunda müdahale eder. Yeni Range Rover Velar aracınızın bağlantılı, dengeli ve güvenli bir sürüş sunmasına yardımcı olur. Yolda ve arazide keyif alacağınız bir özelliktir.

DEVRİLME DENGE KONTROLÜ
DEVRİLME Denge Kontrolü (RSC), bir engelden ya da yoldaki başka bir araçtan kaçınmak için gereken kapasiteyi sunmak ve devrilme olasılığını azaltmak üzere Dinamik Denge Kontrolü (DSC) özelliği ile entegredir. Bu özellik, olası bir devrilme riskini tespit etmek üzere aracın hareketlerini ve viraj dönüş kuvvetini izler. Herhangi bir risk tespit edildiğinde ise dengeyi azaltan kuvveti hafifletmek amacıyla dıştaki ön tekerleğe fren uygular.

DÜŞÜK ÇEKİŞLİ ÇALIŞTIRMA
Çimen ve kar gibi kaygan yüzeylerde çekişin en üst seviyeye çıkarılabilmesi için tork, ön ve arka tekerlekler arasında dengelenebilir. Yalnızca ön tekerleklerde çekişin olduğu zorlu koşullarda, ideal yol tutuşu için tork maksimum yüzde 100’e kadar ön tekerleklere dağıtılabilir.

YOKUŞ İNİŞ KONTROLÜ
Land Rover’ın patentli Yokuş İniş Kontrolü (HDC) teknolojisi zorlu eğimlerde kontrollü iniş sağlayarak sürücüye yardımcı olur. Bunu sabit bir hızı koruyarak ve her tekerleğe ayrı fren uygulayarak gerçekleştirir. Yokuş Kalkış Yardımı ise aracın yokuşta kalkış sırasında arkaya doğru kaymamasını sağlar.

OTONOM ACİL DURUM FRENLEMESİ
5 ve 80 km/sa arasında bir çarpışma olasılığı algılanırsa Otonom Acil Durum Frenlemesi size önlem alacak kadar süre tanıyarak çarpışma uyarısı verir. Hiçbir eylemde bulunulmadığında sistem frenleri harekete geçirir.

ŞERİT TAKİP UYARISI
Şerit Takip Uyarısı uzun yolculukları daha güvenli hale getirir. Aracınızın istem dışı olarak bulunduğu şeritten dışarı doğru sürüklendiğini algılar ve sizi görsel uyarılarla ve direksiyonu hafifçe titreterek uyarır.

HIZ KONTROLÜ VE HIZ SINIRLAYICI
Bir otoyolda seyir halindeyken ya da yavaş hareket eden bir trafikte ilerliyorken sistem önünüzdeki aracın yavaşlaması veya durması halinde güvenli bir mesafeyi korumanıza yardımcı olacaktır.

FİYAT
Test aracımız olan Range Rover Velar R-Dynamic SE’nin anahtar teslim satış fiyatı 757.750 TL’dir. Velar’ın ülkemizdeki başlangıç fiyatı 636 bin TL ile 847 bin TL arasında değişkenlik gösterdiğini ifade etmek isteriz. Elbette bu fiyatlar üzerindeki ağır vergi yüklerinden dolayı da bu derece pahalı olduğunu da belirtmeden geçmemek gerekir.

IMG_20171228_130610-01

YORUM FARKI
Range Rover ailesinin en yeni üyesi olan Velar’ın geninden gelen lüks SUV konsepti aynı şekilde uygulanarak tüketicisinin karşısına çıktı. Gerek farklı tasarımı gerekse de muhteşem konfor özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken Velar’ı test ederken oldukça keyif aldığımı ifade etmek isterim.

Dış tasarımında Range Rover’ın güncel tasarım dilinin hâkim olduğunu gördüğümüz Velar’ın içerisindeki bizleri heyecanlandıran etmenler arasında. Özellikle 240 beygir gücünde 2.0 dizel motorunun performansı beni kendine hayran bıraktı dersem abartmış sayılmam sanırım.
Evoque ile Sport arasında model olarak çıkan Velar’ı tercih edeceklere şimdiden keyfi maksimum kazasız sürüşler dilerim.

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin.

Kalın Sağlıcakla…

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir