Sportif Sedan: Mazda3

By on 05 Mart 2019
IMG_20190228_081717-01

Orta sınıfın en sevilen otomobillerinden Mazda 3 yenilendi. 2017 model yılı makyajlı sedan ve hatchback modeli aynı anda görücüye çıkan Mazda 3, daha gelişmiş teknolojileriyle dikkat çekiyor.

Dış tasarımdaki makyaj hafif kozmetik değişikliklerden ibaret gibi görünse de asıl yenilik sürüş esnasında ortaya çıkıyor. Yeni 3’te Mazda’nın “G-Vectoring Control” adını verdiği bir teknoloji mevcut. Yol tutuşunu artırmak üzere geliştirilen teknoloji, bunu özellikle virajlarda ve ani hız değişimlerinde otomobilin şasi geometrisiyle oynayarak gerçekleştiriyor.

Örneğin virajlarda aracın arka aksa verdiği tork değerini düşürüp ağırlığı ön aksa aktaran sistem, daha pürüzsüz ve kontrollü bir dönüş sağlıyor. Söz konusu sistemin özellikle ıslak ve buz tutmuş zeminde fazlasıyla işe yarayacağı belirtiliyor. GVC’nin dışında daha önce 30 km/s ile sınırlı olan otomatik frenleme sistemi artık 80 km/s hıza kadar devreye girebiliyor.

Son yıllarda tasarım anlamında ortaya çıkardığı yeni modelleriyle bütün dikkatleri üzerine çeken Mazda3, KODO-Hareketin Ruhu tasarım temasının kullanıldığı Yeni Mazda3 Spor Sedan modeliyle yollardaki yerini aldı… Mazda Baş Tasarımcısı Kouji Tabata’nın da dediği gibi ‘Geleneksel zanaat becerilerinde olduğu gibi, göze çarpan bir otomobil yapmak beceriye ve hassasiyete dayalıdır.’ Mazda mühendislerinin inşa ettiği Yeni Mazda3’ü gelin daha yakından inceleyelim.

02.5_DESIGN_Gallery_LHD_Fastback_905x515px

TASARIM/DONANIM
Sportif ve dinamik duruşunun sergilendiği Yeni Mazda3’ün ön görünümünde ince LED ön farlarla kusursuz bir birliktelik yakalayan kanatlı ızgara, bu araç tasarımının en göz alıcı özelliklerinin başında geliyor.

KODO tasarım felsefesinin en önemli göstergesi olan ileri atılan hareketli tasarımı Mazda3’de de başarı ile uygulanmış. KODO tasarımı ile birlikte bu aracın dış kısmı, daha ilk bakışta sürücüleri etkileyen bir ritmik hareket duygusu ve enerjik bir gerilim iletiyor. Büyük rekabete sahne olan C segmenti için tartışılmaz bir çekiciliğe sahip KODO görünümü; Mazda’nın yeni nesil tasarım temasının cüretkârlığını kompakt versiyonu ile canlılığı bir araya getirmiş.

my18_m3s_gt_25d_snowflake_white-004

Daha düşük ve daha geniş KODO duruşuna, genişletilmiş çamurluklara ve arkaya doğru yükselen eğimli bir profile sahip arkaya dönük bir kabine sahip olan yeni Mazda3’te daha küçük ön ve arka uzantılara sahip olan daha uzun aks mesafesi, performansa işaret ediyor. Bununla birlikte konturlu kanat ızgarasına sahip KODO araç ön yüzü, yekpare ve güçlü karakter çizgileri boyunca enerjik bir gerilim vurgusuyla akıyor. Aynı zamanda şık yeni ön farlar, ışık yönlendirici halka, LED’ler ve iç lenslere sahip olan, sade yapılı aydınlatması ile birlikte, yırtıcı bir hayvanın “göz kamaştırıcı” duruşunu yansıtmış.
Aracın ön tasarımında uygulanan keskin bakış açısı otomobilin arka görünümüne de yansıtılmış.

Köpek balığı yüzgeci şeklinde tasarlanan anten ve bu tasarımı kusursuz bir şekilde tamamlayan arka rüzgârlık otomobilin sportif duruşunun tamamlayıcısı niteliğinde olsa gerek. Buna paralel olarak yan omuz çizgisinin devamı olarak tasarlanan ince arka stoplar çizgilerle birleştirilerek birbirini mükemmel bir şekilde tamamlamış!

Ferah ve geniş bir kullanım alanına sahip olan Mazda3’ün ön tarafında kullanılan kaliteli ve yumuşak malzeme Mazda’nın konfora ne kadar önem verdiğinin bizce en önemli kanıtı. Buna paralel olarak tamamen sürücüye odaklı olarak tasarlanan iç mekan özellikleri de gayet yerinde olmuş. Üç kollu sportif deri direksiyon üzerine konumlandırılmış olan MP3/CD çalar, 9 hoparlörlü Bose® ses sistemi, USB ve AUX bağlantısı yer almış. Bununla birlikte Mazda3, iç mekanda kullanılan saten krom kaplamalar ile otomobile birinci sınıf bir görünüm kazandırmış.

Mazda-3-Sedan-Power-SKYACTIV-G-1.5-4-kucuk-1024x579

Mazda modelleri içerisinde ilk kez sunulan MZD Connect mobil bağlantı sistemi ile saten krom kasa içindeki geniş 7″ LCD renkli dokunmatik ekran seti gibi özellikler ve ön koltuklar arasında uygun bir yerde konumlanan insan-makine arayüzü (HMI) kumanda birimi, geleneksel multimedya kontrollerinden daha kolay kullanım için tasarlanmış… Otomobilde yer verilen konfor ekipmanları ise şöyle: Çift bölgeli elektronik klima, start stop sistemi, hız sabitleyici, Radyo-CD-MP3 Çalar sistemine yer verilmiş. Sonuç olarak yeni Mazda3 gerek iç mekan genişliği gerekse de konfor özellikleri bakımından rakiplerinin korkulu rüyası olacağa benziyor.

MOTOR&PERFORMANS
Yeni geliştirilmiş SKYACTIV-G 1,5 litrelik dizel motorda altı ileri SKYACTIV-DRIVE otomatik şanzımana yer verilmiş. Vites geçiş aralıkları kısa ve bizi rahatsız etmeyen bu başarılı şanzıman aynı zamanda da oldukça ekonomik!

Şehir içinde testini gerçekleştirdiğimiz Yeni Mazda3 sakin kullanımda bize ortalama 6 litrelik yakıt değerini sundu. Maksimum 6000 devirde 105 beygirlik bir güç elde eden Mazda3, bunu maksimum 4000 devirde 270 Nm’lik tork değeri ile desteklemiş.

02.4_DESIGN_Gallery_LHD_Fastback_905x515px

GÜVENLİK
2013 yılında girdiği Euro Ncap çarpışma testlerinden beş yıldız almaya hak kazanan Mazda3’de kullanılan standart güvenlik ekipmanları arasında, Elektronik Fren Basıncı Dağıtımı (EBD) ve Acil Fren Desteğine (EBA) sahip Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS), Dinamik Stabilite Kontrolü (DSC) ve Çekiş Kontrol Sistemi (TCS), Akıllı Şehir İçi Fren Desteği (SCBS), ön-perde ve yan hava yastıkları, yokuş kalkış desteği, Şerit Değiştirme Uyarı Sistemi (LDW), Acil Durum Sinyal Sistemi (ESS), Mazda Radar Hız Kontrol Sistemi (MRCC) test aracımızda standart olarak yer verilmiş!

FİYAT
Test aracımız olan Yeni Mazda3, Sedan, SKYACTIV-D 1.5 105 PS AT, 6 ileri otomatik anahtar teslim satış fiyatı 234 bin TL. Bizce bu fiyat aralıkları rakiplerini de göz önünde bulunduracak olursak gayet makul fiyatlar… Mazda müşterisini her zaman düşünen bir marka olduğu için ulaşılabilirlik anlamında üzerine düşeni yapmaya devam ediyor da diyebiliriz.

IMG_20190302_132909-01

YORUM FARKI
KODO tasarım felsefesini yeni nesil otomobillerine mükemmel bir biçimde uyarlayan Mazda3 sedan geçtiğimiz yıllarda ülkemizdeki olumsuza dönen imajını yaptığı tasarımsal atılımlarla üst segmentlere taşımasını bilen bir marka olarak alkışı bence hak etti.

Otomobillerinde ve SUV segmentinde uyguladığı sporcu ve yırtıcı kimliğini yeni nesil Mazda3 sedan ile sağlamlaştıran firmanın önümüzdeki dönemde ülkemize getireceği yeniliklerin de bir ön gösterimi olsa gerek. Mazda3 sedana değinecek olursak, bence bu otomobil gerek iç mekân genişliği ve konfor özellikleri gerekse de yol tutuşu ve yakıttaki ekonomikliği ile rakipleri baya üzüleceğe benzer. Zorlu bir kulvarda olduğunun bilincinde olan Mazda3, hatchback ve sedan kimliği ile sektörde tasarım geleneğinin nerelere kadar uzandığının bize en önemli ispatı olsa gerek diye düşünüyorum.

Mazda Türkiye pazarına sunduğu yeni nesil modelleri ile bence otomobil pazarına hem renk getirecek hem de pazarın satış hareketliliğine katkıda bulunacaktır.

1.5 litrelik dizel motoruna uygulanan beygir bence yetersiz ancak Tork oranı iyi. Mazda mühendisleri bunun da üstesinden geldiklerinde ortaya kusursuz bir otomobil çıkacaktır. Bizim gibi otomobil üzerine testler yapan basının dediklerine kulak veren firmaların bugün hangi aşamalara geldikleri de ortada.

Şimdiden bu keyifli otomobili tercih edecek kullanıcılara aileleri ile birlikte kazasız bol keyifli sürüşler dilerim…

Kalın Sağlıcakla…

Otomobilinize bindiğinizde emniyet kemerinizi takmayı unutmayın ki sevdikleriniz üzülmesin!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası- The Makina
linkedin.com/Hakan ALKAN

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir