3 Oda 1 Salon Ferahlığı: Ford Grand C-Max

By on 07 Ekim 2017
IMG_20171002_133412

İlk olarak tanıtıldığı 2003’ten günümüze Avrupa’da 1.2 milyondan fazla satış başarısını elde eden, modern tasarımın ileri teknoloji ile harmanlandığı, yüksek performansa sahip olan Ford C-MAX ailesi Ford’un «One Ford» global tasarım felsefesi kapsamında, daha çekici ve daha akıcı bir dış tasarıma sahip olurken aynı zamanda daha ergonomik bir iç tasarıma kavuştu.

Ford C-Max ailesinin kullanıcı istekleri doğrultusunda tasarladıkları ve özellikle geniş aileler için ideal bir otomobil olarak karşımıza çıkan yedi koltuklu Grand C-Max, kendi segmentinde birçok yeniliğe öncülük ederek rakiplerini rahatsız edeceğe benziyor. Ford’un özellikle son yıllarda ön plana çıkardığı kinetik tasarım çizgilerini üzerinde barındıran yeni Grand C-Max’i sizler için test etme fırsatı bulduk. Gelin bu güzel aile otomobilini daha yakından tanıyalım…

IMG_20171002_133305-1600x1200

TASARIM-DONANIM
Küresel tasarım diline uygun hale getirilen dinamik stili, Ford’un kendine özgü trapezoid ızgarası ile ön plana çıkan daha kuvvetli, daha şık bir ön tasarım sunulan yeni Grand C-Max’de, daha şık, daha keskin farlar ve dikdörtgen formuna yaklaştırılan sis farları; her iki aracın ön tarafını daha sportif kılıyor.
En son lazer kaynak tekniği ile üretilen bagaj kapağı daha pürüzsüz, daha sofistike bir tek parça görüntü sunarken; bu da ince metal levhalara daha temiz ve daha sağlam bir kaynak yapılmasını sağlanmış. Bununla birlikte otomobilde kullanılan kompakt stop lambaları, modern görünümü tamamlamış. Ayrıca cam suyu fıskiyeleri artık yeni tasarım motor kaputu yerine, ön camın altında gizlenecek şekilde yerleştirilerek daha yalın bir görünüm elde edilmiş.

IMG_20171002_133245-1200x1600

Yazının girişinde de belirttiğimiz üzere yenilenen Grand C-Max’in tasarımındaki kinetik ayrıntılar otomobilin dış tasarımında gözümüze çarptı. Bu ayrıntıların en önemlisi ise bizce Grand C-Max’de kullanılan kayar arka kapıları… Ford tasarım ekibinin oldukça özen göstererek otomobilin gövdesine özenle şekilde entegre ettikleri bu kayar kapı sayesinde özellikle dar sokaklarda aracınızı park ettikten sonra kapınızın duvara veya başka bir yere çarpma riskini ortadan kaldırıyor.

Bununla birlikte Ford otomobillerde görülen tasarımın bir örneği olarak Grand C-Max’in önünde de kullanılan krom çerçeveli, büyük trapezoid alt ızgarası ve küçük üst ızgarası oldukça şık bir görünüm oluşturmuş! Ayrıca tamponun iki yanında yer alan havalandırma ızgaraları ve sis farları birbiriyle oldukça uyumlu olmuş.

Grand C-Max’in arka tasarımına baktığımızda ise dikkat çekici çamurluk hatlarına entegre edilen yenilenmiş arka stop lambaları ve şık C-Max logosu Grand C-Max’in dikkat çeken bir diğer ayrıntısı oldu. Buna paralel olarak ise araçta kullanılan Bi-Xenon farlar, panaromit cam tavan ve 17 inç alaşım jantlar otomobilin diğer dış tasarım özellikleri arasında yerini aldı.

IMG_20171002_132832-1200x1600

Ford müşterilerinin istekleri doğrultusunda yenilenen Ford C-MAX’in iç mekanında renkler ve malzemeler yeniden yorumlanarak daha rahat, sade ve modern bir ortam oluşturulmuş. Yeni Ford C-MAX’de 8 inçlik yüksek çözünürlüklü renkli dokunmatik ekranlı SYNC 2 araç içi iletişim sistemi de bulunuyor.

Grand C-MAX’ın iç tasarımları, yeni Focus’ta olduğu gibi müşterilerden gelen yorumlar doğrultusunda sadeleştirilmiş. Daha yalın olarak tasarlanan yeni kokpit dizaynında daha az kontrol düğmesi ve kolu bulunurken yeni siyah saten renkler ve krom detaylar, daha temiz, daha modern bir görünüm sağlamış.
Ford Grand C-Max’in içine geçtiğimizde bizi adeta bir ev ferahlığında bir otomobil karşıladı desek yalan olmaz! 7 kişilik oturma alanıyla sınıfının en büyük iç mekânını müşterilerine sunan Grand C-Max, Bluetooth kontrol sistemi, ayarlanabilir hız sabitleyici, çift bölgeli klima sistemi, MP3 ve USB bağlantısı, anahtarsız çalışma sistemi ve yolculuk esnasında seyahat edenlerin kullanımları için sunulan birbirinden işlevsel eşya gözleri Grand C-Max’in iç mekân özelliklerinden sadece öne çıkanlar.

Yeniden tasarlanan orta konsol ve eşya saklama alanı daha fazla yer sunarken ayarlanabilir kol dayama ünitesi yerleştirilmiş. Yeni ayarlanabilir konsol, aynı anda 1 litrelik su şişesini ve 0.4 litrelik bardağı tutabilecek kapasitesiyle çok sayıda şişe ve bardağı barındırabiliyor; yaylı mekanizmalı kapağa sahip geniş torpido gözü, depolanan eşyalara daha kolay ulaşmayı sağlıyor. Ön konsol üzerindeki kapaklı saklama alanı artık daha geniş ve ailenizin eşyalarını gözlerden uzak tutmak için daha uygun bir hale getirilirken mobil cihazları şarj edilebildiği veya araca entegrasyon için kullanılabilen USB bağlantı noktası ile de ön plana çıkarılmış.

IMG_20171002_132949-1200x1600

Yeni C-MAX ailesi, Ford’un yeni nesil sesli komut sistemi SYNC 2 sayesinde müzik sistemi, navigasyon, klima ve bluetooth ile bağlı cep telefonu fonksiyonlarına sesle kumanda etmeye imkan verirken, yüksek çözünürlüklü, 8 inç renkli dokunmatik ekran ise daha şık ve fonksiyonel bir tasarım sunuyor.
SYNC 2’nin navigasyon sistemi; HERE marka harita servis sağlayıcısı tarafından desteklenmekte ve Michelin rehberinin yanısıra detaylı kavşaklar, sesli cadde isimleri, 3D otoyol kavşağı ve yer işaretlerini gösteren bölünmüş ekrana sahip.

SYNC 2, sürücünün daha kolay bir şekilde “tek seferde” navigasyon rotasını çıkarmasını ve sistemden sevdiği bir sanatçıyı “çal”masını istemesini sağlıyor. Yalnızca ses kontrol tuşuna basıp “Acıktım” demenizle; bölgedeki restoranların bir listesi önünüze geliyor ve isterseniz, bu mekânların yol tarifini bile alabiliyorsunuz.

IMG_20171002_132556-1200x1600

Ford’un MyKey teknolojisini de ilk kez sunduğu Grand C-MAX; Bu teknoloji araç sahiplerinin-özellikle genç sürücüler için-bir sınır programlayabilmelerine olanak sağlıyor. Bu anahtarla maksimum hız sınırlanabiliyor, ses sisteminin maksimum seviyesini azaltılabiliyor veya eğer sürücü ya da yolcuların emniyet kemerleri takılı değilse de ses sistemi tamamen kapalı kalıyor. Sistem ayrıca; sürücünün Yol Tutuş Kontrolü gibi güvenlik teknolojilerini de devreden çıkarmasını engelleyebiliyor.

MOTOR-PERFORMANS
Test aracımız olan Grand C-Max altı ileri otomatik şanzımanlı Ford’un yeni teknoloji EcoBoost motora sahip olup 1.6 litrelik motoru maksimum 5000 devirde 240 Nm tork üreterek 182 beygirlik muhteşem bir güç meydana getirmiş. Haliyle de bu kasa ve ağırlıktaki bu otomobili kullanırken bu gücün keyfine varıyorsunuz. Vites geçişlerini hissetmeden konforlu bir sürüş elde ettiğimiz Grand C-Max’i kullanırken oldukça keyif aldığımızı belirtmek isteriz. Test süremiz boyunca 100 km’de ortalama 6,8 litrelik yakıt tüketimiyle ekonomik olduğunu da bize kanıtlayan Grand C-Max, yüksek performans ve yakıt ekonomisini bir arada arayanlar için bizce oldukça ideal bir otomobil olarak niteleyebiliriz.

IMG_20171002_133202-1600x1200

GÜVENLİK
Öncelikle Ford Grand C-Max Euro NCap çarpışma testlerinden beş yıldız alan bir marka! Yeni Grand C-Max’te kullanılan pek çok güvenlik birimleri arasında yer alanları sizler için sıralamak istiyoruz.
Aile otomobilleri arasındaki en dinamik sürüş karakterlerinden birini sergileyerek referans noktası kabul edilen Yeni Ford C-MAX, mevcut güvenlik ve sürüş teknolojilerine yenilerini ekliyor. Dikey park sistemi özelliğini içeren Gelişmiş Otomatik Park Sistemi, Bi-Xenon Farlar ve Dinamik Ön Far Sistemi, Çapraz Trafik Uyarı Sistemi, Gelişmiş Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi, Ford MyKey gibi güvenlik teknolojilerinin yanısıra Yeni Ford C-MAX’te segmentinde ilk ve tek olan Akıllı Bagaj Kapağı özelliği de mevcut.

Özellikle günlük yaşamımızda sıkça karşılaştığımız kör noktalar için uyarı sistemini Ford mühendisleri unutmamış! Bununla birlikte ABS, ESP, Acil durum fren desteği (EBA), yokuş kalkış desteği otomobilin öne çıkan güvenlik öğeleri arasında yer alıyor.

Ekstra sensörler; sürücüler park alanlarından çıkarken onlara yardım eden iki ek teknolojiyi de sağlamış:
• Çapraz Trafik Uyarısı, sürücüleri park alanından geri geri çıkarken arkalarından geçebilecek araçlarla ilgili uyarıyor. Sistem, 40 metreye (131 ft) kadar bir menzilde radar aracılığı ile çalışıyor ve herhangi bir taraftan yaklaşan bir aracı tespit ederse üç farklı uyarı sinyali veriyor.
• Park Çıkış Asistanı; paralel park alanından çıkarken sürücülere yardımcı olur. Sürücü sağ ya da sol yön tercihini yaptıktan sonra gaz ve freni kontrol ettiği sırada sistem direksiyonu kontrol ederek aracın park yerinden çıkmasını sağlıyor.

Grand C-MAX’in yeniliklerinden bir diğeri de Ford’un Adaptif Hız Sabitleme (Adaptive Cruise Control) teknolojisi. Araç seyir hızından daha yavaş gidiyorsa bile, sürücülerin öndeki araçla aradaki takip mesafesini korumasına yardımcı oluyor. Adaptif Hız Sabitleme’nin aktif olmadığı zamanlarda, Mesafe Göstergesi sürücülerin önlerindeki araçla korumak istedikleri bir mesafe tercihi ayarlamasını sağlıyor. Öndeki araca yaklaşılması halinde; sistem gri, sarı ve kırmızı olmak üzere üç aşama ile gösterge uyarısı veriyor.

FİYAT
Test aracımız olan “Grand C-Max 1.5L EcoBoost Titanium” modelinin anahtar teslim satış fiyatı 139.490 TL’dir. C-Max ailesi olarak baktığımızda ise fiyat aralıkları 90 bin ile 150 bin seviyelerinde olduğunu ifade etmek isteriz.

IMG_20171002_133602

YORUM FARKI
Ford ailesinin en geniş üyesi olma özelliğini taşıyan Grand C-Max, 7 kişilik koltuk sayısıyla öncelikle geniş ailelerin ideali olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir model.

Dolayısıyla test sürem boyunca kendimi sanki evimde gibi hissettiğim bu geniş otomobili özellikle kişi sayısı çok ailelere kesinlikle öneriyorum. Gerek yakıt ekonomisi ve motor performansı, gerekse de otomobilin içinde kullanılan kaliteli malzemeler ile rakiplerinden bir adım öne çıkan yenilenmiş Grand

C-Max’i tercih edeceklere şimdiden keyfi bol kazasız sürüşler dilerim.

Kalın Sağlıcakla…

Emniyet kemerinizi takmayı sakın unutmayın. Hiç varmamaktansa geç varmak her zaman iyidir!

Hakan ALKAN
twitter.com/alkanhkn
facebook.com/Oto Sevdası – The Makina
instagram.com/Hakan5134

About Hakan Alkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir